W środę, 9 sierpnia, w mediach społecznościowych ukazało się nagranie, które przypomina sceny grozy z filmów science fiction. Nagranie przedstawia jednak bałtycką plażę w Jarosławcu, a dokładnie ogromny lej trąby wodnej. To nie lada fenomen w tych rejonach – tego typu zjawiska najczęściej pojawiają się w obszarach tropikalnych i subtropikalnych.
Spektakularne zjawisko nad Bałtykiem. Z plaży podziwiano widok na trąbę wodną
Pogoda nad Bałtykiem w ostatnich dniach uległa gwałtownej zmianie, a na jednej z plaż udało się sfilmować imponujące zjawisko, którym jest trąba wodna. Poprzednie dni były pełne słońca, a temperatura była iście tropikalna – niestety, lato nad morzem przyćmiły ciemne chmury, pojawiły się także zapowiadane wichury i wysokie fale sztormowe. Aura zaczęła powoli ulegać zmianie już w piątek, jednak prawdziwy galimatias zaczął się dopiero w weekend.
9 sierpnia pogoda nad Bałtykiem nie rozpieszczała, nikt jednak nie spodziewał się widoku trąby wodnej. Wszystko uwieczniła pani Iwona, której nagranie zostało opublikowane w mediach społecznościowych na stronie “Polscy Łowcy Burz”.
Trąba wodna na plaży w Jarosławcu. Turyści mogli podziwiać żywioł z plaży
Trąba powietrzna utworzyła się nad morzem, w niewielkiej odległości od plaży. Na nieszczęście turystów sytuacja miała miejsce w szczycie sezonu. Jak uwieczniono na nagraniu, spośród chmur nagle wyłoniła się trąba wodna. Niebezpieczny wir wyglądał imponująco, ale także budził przerażenie wśród odwiedzających plażę. Jak czytamy pod postem na Facebooku: “Sierpień to dobry miesiąc do obserwacji trąb wodnych. Jedna z nich ukazała się około 20 minut temu w Jarosławcu (woj. zachodniopomorskie)”.
Warto wiedzieć, że trąba wodna to nic innego jak tornado, które pojawia się nad zbiornikiem wodnym. Na polskim wybrzeżu nie jest łatwo je uchwycić. Tego typu zjawiska najczęściej występują w na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Tego typu scenerię można jednak coraz częściej zobaczyć również w polskim klimacie. Takie obserwacje można jednak zaplanować na okres jesienny, a dokładnie na przełom sierpnia i września.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS