A A+ A++

W Pucku rozpoczęła się żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rywalizacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej, od 8 do 12 sierpnia na wodach Zatoki Puckiej zobaczymy zawodników i zawodniczki w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17). Natomiast w dniach 15-19 sierpnia do rywalizacji przystąpią klasy Optimist i L’Equipe.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu. Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. W roku 2023 organizatorem Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części jest Polski Związek Żeglarski.

To bardzo ważna impreza dla najmłodszych żeglarzy i tak naprawdę pierwszy poważny sprawdzian regatowy dla juniorów młodszych. Nie każdy może tutaj wystartować, aby znaleźć się w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zawodnicy muszą przebrnąć przez rozbudowany system eliminacji. Start w finale wiąże się też z olimpijskim ceremoniałem, zawodnicy reprezentują nie tylko swoje kluby, ale przede wszystkim województwo i na pewno odczuwają rangę i znaczenie tej imprezy, a wyniki tutaj osiągnięte decydują o powołaniach do Kadry Narodowej PZŻ – mówi Rafał Szukiel, trener koordynator PZŻ ds. dzieci i młodzieży.

We wtorek (8 sierpnia) odbyły się pomiary i rejestracja. W środę (9 sierpnia) o godz. 9 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia żeglarskiej części OOM, a o godz. 12 nastąpi start do pierwszych wyścigów w klasach ILCA 4 i iQFoil. Medalistów poznamy w sobotę, (12 sierpnia). Łącznie w regatach weźmie udział 260 zawodników z całej Polski – 132 w pierwszej części (8-12.08, ILCA 4 i iQFoil) i 128 w drugiej (15-19.08, Optimist, L’Equipe).

ZOBACZ TEŻ: Gdyński ‘Dar Młodzieży’ najszybszy w międzynarodowych regatach

Do rywalizacji w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wybraliśmy najbardziej popularne wśród najmłodszych klasy żeglarskie, kierując się przede wszystkim ich różnorodnością. Najwięcej dzieci i młodzieży pływa oczywiście w klasie Optimist. Klasa ILCA 4 to druga w Polsce klasa pod względem liczby żeglarzy w kategorii juniora młodszego. Jeśli chodzi o klasy dwuosobowe mamy L’Equipe, a dla deskarzy jest juniorski iQFoil. To początek ścieżki prowadzącej do klas olimpijskich – dodaje Rafał Szukiel.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie będzie miała wymiar nie tylko sportowy. Duży nacisk położony zostanie na ekologiczną edukację, co jest zgodne ze strategią zrównoważonego rozwoju wdrażaną przez Polski Związek Żeglarski. Podczas obu części OOM odbędzie się m.in. sprzątanie mariny jachtowej. Swoje działania zaznaczy także Komisja ds. Sportu Kobiet PZŻ. Przez całe regaty w biurze regat dla zawodniczek dostępna będzie tzw. różowa skrzyneczka z bezpłatnymi środkami higieny osobistej (podpaski i tampony), z których w nagłych przypadkach mogą skorzystać uczestniczki regat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLato Bluesowe już wkrótce
Następny artykułBezpłatny długi weekend z serią Assassin's Creed. W wybrane tytuły zagramy zarówno na PC, jak i konsolach