Trzydniowe bezpłatne warsztaty dla osób z „lekkim piórem”, organizowane przez Fundację Trefl, to propozycja dla tych, którzy chcą zdobyć lub udoskonalić umiejętności pisarskie. W portowej części Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbują złowić genius loci dawnego Technikum Budowy Okrętów, a dziś miejsca, gdzie między innymi grupa artystów tworzy animowane przygody „Rodziny Treflików”.
Jak powstają biografie (nie tylko) miejsc? Kto może być ich bohaterem? Skąd reporterzy czerpią tematy? Jakie sztuczki pisarskie pozwalają ciekawiej opowiedzieć historię? I czy ducha każdego miejsca rzeczywiście da się złowić? Budynek przy ulicy Gołębiej 9 będzie tylko punktem wyjścia do dyskusji i praktycznych zajęć.
W ciągu trzech dni warsztatów osoby biorące w nich udział poznają nieszablonowe sposoby patrzenia na miejsca i związane z nimi historie, spróbują własnych sił w zdobywaniu materiału i pisaniu krótkich scenek reporterskich.
Udział w warsztatach, adresowanych do młodzieży i dorosłych, jest bezpłatny.
Zapisy na stronie: www.wakacyjnyportkultury.pl.
Warsztaty są częścią projektu Wakacyjny Port Kultury, dofinansowanego przez Miasto Gdynia. Partnerem wydarzenia jest Festiwal Miasto – Słowa.
Ramowy plan warsztatów:
- czwartek, 24 sierpnia 2023, godz. 16:00-19:00 – omówienie przebiegu warsztatów, teoretyczne i praktyczne podstawy (co może być tematem tekstu? kto może być jego bohaterem?), wstępna analiza biografii miejsc, omówienie zadania do pracy samodzielnej
- piątek, 25 sierpnia 2023, godz. 10:00-15:00 – indywidualne zbieranie materiału i próba oceny reporterskiego potencjału budynku przy ulicy Gołębiej 9, jego historii i teraźniejszości
- sobota, 26 sierpnia 2023, godz. 10:00-17:00 – wspólna analiza pracy z poprzedniego dnia, omówienie wyzwań pracy reporterskiej, trudności wiążących się z różnymi typami tematów i bohaterów; jak inspirować się (a jak nie) pisarskimi trikami ulubionych reporterów
Liczba osób uczestniczących: 10. Grupa w wieku 18+
- Prowadzący: Daniel Lis
Prowadzący jest redaktorem książek non fiction z kilkunastoletnim doświadczeniem. Pracował między innymi z Małgorzatą Szejnert, Magdaleną Grzebałkowską i Witoldem Szabłowskim. Jest redaktorem kilku biografii miejsc: Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Cezarego Łazarewicza, Pałac. Biografia intymna Beaty Chomątowskiej o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki oraz zbioru reportaży 18. znaczy Nowa Huta. Reportaże o najmłodszej dzielnicy Krakowa.
Od 2016 roku w Instytucie Reportażu w Warszawie prowadzi zajęcia o redagowaniu książek reporterskich i polskim rynku wydawniczym w ramach Polskiej Szkoły Reportażu, był też wykładowcą reporterskiej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO w Krakowie. W 2022 roku zadebiutował książką reporterską Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach, w której oprócz historii sportowców, odtwarza zmieniającą się na przestrzeni ostatniego wieku atmosferę igrzysk olimpijskich.
Partnerem kursu jest Festiwal Miasto Słowa, coroczne wielowątkowe wydarzenie promujące czytelnictwo i kulturę literacką, powiązane z Nagrodą Literacką Gdynia. Program obejmuje szereg spotkań, dyskusji i przedsięwzięć poświęconych literaturze. To przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów i premier, a także przewodnik po ciekawych zjawiskach w rodzimej literaturze. Na przestrzeni lat Festiwal dąży do wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców, mieszkańców i turystów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS