A A+ A++

W październiku Szkoła Podstawowa nr 5 przystąpi do realizacji kolejnego międzynarodowego projektu edukacyjnego. 2 sierpnia odbyło się w tej sprawie spotkanie online. Partnerami nowego projektu będą Polska, Grecja i Kostaryka.

– Tematy wiodące projektu są bardzo różnorodne. Są nimi ekologia, zwłaszcza ochrona lasów oraz rozwój umiejętności cyfrowych i językowych uczniów szkół partnerskich. Program nie został jeszcze skonkretyzowany, ale pojawiły się pierwsze pomysły. Jednym z nich są lekcje outdoorowe, czyli zajęcia poza szkołą. Z lasami każdy z naszych krajów ma odmienne problemy. W Grecji są nimi olbrzymie pożary. W Polsce pytania rodzi zakres wycinki lasów i poszukiwanie sposobów, by ich powierzchnia nie ulegała niebezpiecznemu zmniejszeniu. Przy okazji chcemy przekazać uczniom wiedzę na temat obliczania wieku drzew czy też ich selekcji do wycinki ze względu na obecność w koronach ptasich gniazd. Głównym celem jest unaocznienie, że las to nie tylko miejsce, z którego czerpie się materiał budowlany, ale również naturalne środowisko życia wielu gatunków – mówi Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego i informatyki oraz koordynator programów europejskich w SP nr5.

Tematem niejako ubocznym, będzie popularyzacja wiedzy na temat pszczół i ich znaczenia dla środowiska naturalnego. Na Kostaryce czy w Grecji wie się o nich mniej niż w Polsce, a świdniczanie mają jeszcze „dodatkową pomoc” naukową w postaci miejskiej pasieki.

Z założenia podobne projekty są programami interdyscyplinarnymi. Będący obecnie w przygotowaniu, oprócz tematyki ekologicznej będzie miał na celu upowszechnianie wiedzy informatycznej, a także rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku angielskim.

– Generalnie projekt będzie realizowany online, jednak postaramy się również o organizację wymiany, choćby kilkuosobowych delegacji szkół partnerskich. Realizację naszych zamierzeń będziemy planować na dwa lata, ale mam nadzieję na przedłużenie tego okresu. Obecnie prowadzimy 8 programów, z których 6 zakończymy w sierpniu. Czas więc na nowe pomysły – podsumowuje M. Paśnikowski.

W pierwszym spotkaniu wzięli udział: Marianella Granados Sirias, reprezentująca Ministerstwo Edukacji na Kostaryki , Nikos Amanatidis, związany z Uniwersytetem Arystotelesa w Salonikach, trener technologii informacyjno-komunikacyjnych i konsultant ds. kształcenia dzieci i dorosłych w północnej Grecji oraz Marcin Paśnikowski.

Głos Świdnika Marcin Paśnikowski Szkoła Podstawowa nr 5

Last modified: 9 sierpnia, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiarka: Niebawem przedstawimy strategię rozwoju lasów
Następny artykułNiedzielski celowo wsadzony na minę? PiS utrudnia zadanie Konfederacji