A A+ A++

Polska wydała na dopłaty, zasiłki, bony oraz inne subsydia prawie najwięcej pieniędzy wśród państw Unii Europejskiej w porównaniu do PKB na mieszkańca wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tylko cztery kraje obciążyły budżet bardziej niż Polska. 

Ogromne wydatki na dopłaty do energii. Polska wśród państw, które najmocniej obciążyły budżet
Ogromne wydatki na dopłaty do energii. Polska wśród państw, które najmocniej obciążyły budżet
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Polska poniosła jedne z najwyższych kosztów budżetowych na mechanizmy wsparcia gospodarstw domowych wśród państw Unii Europejskiej w trakcie kryzysu energetycznego na przełomie 2022 i 2023 roku liczone jako proc. PKB. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Instytut Ekonomicznych koszt polskich programów wsparcia w latach 2022-2023 jest szacowany na 3,6 proc. PKB, czyli ok. 1550 dolarów (6260 zł) na mieszkańca rocznie.

Tylko cztery kraje w UE wydały więcej pieniędzy na dopłaty do energii w relacji do PKB na jednego mieszkańca. Wśród nich jest: Malta (5,6 proc.), Francja (4,3 proc.), Słowacja (4,2 proc.) i Austria (4,1 proc.). 

Polski Instytut Ekonomiczny

Kraje Unii Europejskiej wydały w 2022 r. ponad 360 mld euro na wsparcie gospodarstw domowych w walce z kryzysem energetycznym. W tym celu uruchomiono 280 programów. Najczęstszymi formami wsparcia były bezpośrednie transfery dla gospodarstw (bony, zasiłki, subsydia) oraz obniżka podatków na energię dla odbiorców końcowych. Koszt programów pomocowych w latach 2022-2023, średnio na poziomie 2,4 proc. PKB. Najniższy wskaźnik osiągnęła Dania – 0,37 proc. PKB – podaje PIE, powołując się na dane Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).

Trudności z płatnościami za energię

Z raportu PIE wynika, iż 6,9 proc. gospodarstw domowych w UE deklaruje, że w 2022 r. zalegało z rachunkami za media z przyczyn finansowych. Z kolei wśród Polaków 4,9 proc. ankietowanych deklarowało w 2022 r., że było w stanie ogrzać mieszkania, natomiast 4,5 proc. wskazywało, że zalega z rachunkami za energię.

“Subiektywne ubóstwo energetyczne, czyli deklarowana niemożliwość dostatecznego ogrzania domu, wzrosło w Polsce w 2022 r. o 1,7 pkt. proc. r/r. Najwięcej ubogich energetycznie gospodarstw domowych przybyło w Rumunii (wzrost o 5,1 pkt. proc. r/r), Francji (wzrost 4,9 pkt. proc. r/r) i Niemczech (3,3 pkt. proc.).” – podają autorzy raportu PIE.

DF

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ львівському «Охматдиті» виходили передчасну народжену дівчинку вагою 700 г
Następny artykułXbox Series X – Microsoft może przygotowywać wariant konsoli pozbawiony napędu Blu-ray