Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
Podczas spotkania z młodzieżą ze Scholas Occurrentes w Cascais Papież dokończył 3-kilometrowy mural, który właśnie tam się znajduje. To dzieło stworzyli ludzie w jakiś sposób związani z placówką starszych, młodszych, bogatych, biednych, chrześcijan, niechrześcijan, a także niewierzących, Portugalczyków oraz członków innych narodowości. Franciszek dołożył tam ostatnie, historyczne pociągnięcie pędzla.
Tomasz Matyka SJ – Watykan
Ojciec Święty, poza dołączeniem się w taki sposób do projektu zatytułowanego „Życie między światami”, wszedł również w dialog z zebranymi. Wysłuchawszy ich świadectw połączonych z pytaniami do niego, odpowiadał spontanicznie. Zachęcał przede wszystkim do zachowania smaku życia poprzez zdrowe przyjmowanie nadarzających się kryzysów, przypominających czasem chaos.
Papież: przekształcajmy chaos w kosmos, nie unikając samego chaosu
„Był kiedyś ktoś, kto powiedział, że życie człowieka, nasze ludzkie życie, polega na uczynieniu z chaosu kosmosu. Z czegoś bezsensownego, nieuporządkowanego, chaotycznego uczynić kosmos: otwarty, zapraszający, złożony w jedność (…). I jeśli spojrzymy na strukturę biblijnej opowieści o stworzeniu, która jest historią mityczną w prawdziwym znaczeniu słowa mit, ponieważ mit to sposób poznania – wskazywał Franciszek. – Więc używamy tego opowiadania o stworzeniu, nawiasem mówiąc, napisanego długo po tym, jak naród żydowski doświadczył wyzwolenia (…), by spojrzeć wstecz: jak zaczęła się ta historia? Jak chaos został przekształcony w Kosmos? I oto tam przedstawiono w poetyckim języku, jak Bóg (…) zajmuje się tworzeniem rzeczy i przekształcaniem chaosu w kosmos. W naszym życiu dzieje się to samo. Następują chwile kryzysu, które są tak chaotyczne, że nie wiesz, na czym stoisz. Wszyscy przechodzimy przez te mroczne momenty, przez chaos. I tam osobiste zadanie ludzi, którzy nam towarzyszą, takiej grupy, jak wasza, stanowi przekształcanie tego w kosmos (…). I to jest ścieżka każdego. A nie życie, które pozostaje chaotyczne, życie nieudane, albo też życie, które nigdy nie odczuwało chaosu, jakby wydestylowane, gdzie wszystko zdaje się perfekcyjne. Takie wydestylowane życia nie dają życia [innym]. Prowadzą do śmierci w sobie samych.“
Wręczając młodym ikonę przedstawiającą przypowieść o Dobrym Samarytaninie, Ojciec Święty zachęcał też do refleksji, gdzie każdy z nas znajduje się w tej historii. Czy jesteśmy jak czyniący krzywdę zbójcy, a może jak obojętni, zajęci tylko swoimi sprawami kapłan i lewita? A może odczuwamy czasem litość, podobnie do Samarytanina? Kiedy się to dzieje? – pytał Franciszek.
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS