Spis treści
- MZ: zawsze jest możliwość wystawienie recepty na leki psychotropowe na cito
- Wystawianie recept na nowych zasadach
Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej jeszcze dziś ma zareagować w sprawie problemów z wypisywaniem e-recept na leki przeciwbólowe zawierające opioidy. “Nasi lekarze nie mogą wypisywać recept na leki narkotyczne i psychotropowe, ten problem potwierdzają nam także inne hospicja” – mów Katarzyna Kałduńska, prezeska fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. O sprawie informuje portal RMF FM.
-Nasi lekarze nie mogą wypisywać recept na leki narkotyczne i psychotropowe. Dolegliwości bólowe oceniane są w skali 1-10. Niektórzy pacjenci hospicyjni swój ból oceniają na 10. To jest ból niewyobrażalny. Niektórzy porównują go do podpalania pochodnią. Pacjenci hospicyjni to nie są osoby, które cierpią na ból głowy – mówi dla RMF FM Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka paliatywna, prezeska fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
Jak wskazuje, pacjenci leczeni paliatywnie wymagają intensywnego leczenia przeciwbólowego i przeciw duszności. “Jedyne leki, które to gwarantują, to opiaty – morfina, fentanyl i inne leki z tej grupy. Oprócz tego nasi lekarze wypisują leki psychotropowe, które również pomagają w walce z uporczywymi dolegliwościami umysłu” – wskazuje.
Z relacji wynika, że część lekarzy w ostatnim czasie miało problem z wystawieniem e-recept dla pacjentów. “Pacjenci zostali bez leków narkotycznych, które są potrzebne na już” – relacjonuje pielęgniarka.
Szefowa fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim mówi RMF FM, że resort zdrowia nie uprzedził tego typu placówek, iż zmiany w przepisach będą mieć negatywny wpływ na sytuację ich pacjentów. Tym samym nie dało im możliwości jakiegokolwiek przygotowania się – choćby przez powrót do recept papierowych.
MZ: zawsze jest możliwość wystawienie recepty na leki psychotropowe na cito
Pracownicy Centrum e-Zdrowia są w kontakcie z hospicjami celem weryfikacji problemu w wystawianiu recept dla podopiecznych placówek. Przedstawiciele hospicjów informują, że większość recept jest wystawiana na bieżąco. Specjaliści CeZ przeprowadzili dodatkowe szkolenie – informuje Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.
W innym wpisie wskazuje, że “w przypadku hospicjów, lekarze zawsze mają możliwość korzystania z opcji wystawienia recepty na cito – także na leki psychotropowe – w ramach procedury ratowania życia. Wsparciem służy Centrum e-Zdrowia, które wyjaśnia na bieżąco jak wystawić receptę w systemie informatycznym”.
Wystawianie recept na nowych zasadach
2 sierpnia weszły w życie przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz musi zweryfikować ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musi odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach.
Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych prowadzi na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia. Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca br. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).
Od 2 sierpnia przepisywanie recept na leki psychotropowe według nowych zasad
Zmiana warunków wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe
źródło: RMF FM, MZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS