A A+ A++

“W imieniu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe transportu dzieci do Centrum Opieki Dziennej” – pisze we wniosku Alina Bednarz. Jak argumentuje:

Fundacja prowadzi dwie duże działalności – jedną z nich jest Hospicjum Domowe dla Dzieci, dla którego źródłem finansowania jest kontrakt z NFZ. Działanie to polega na 24-godzinnej opiece nad nieuleczalnie chorymi pacjentami, którą sprawuje zespól lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i psychologów. W zakres tej działalności wchodzi nie tylko pomoc nieuleczalnie choremu pacjentowi, ale także pomoc rodzinie, w której Hospicjum wspierają odpowiednio przygotowani wolontariusze. Tę działalność fundacja prowadzi od 14 lat, borykając się przez cały czas z problemami finansowymi, gdyż kontrakt z NFZ nie pokrywa więcej niż 50% kosztów. Utrzymanie jest możliwe dzięki darowiznom oraz odpisowi podatkowego- 1,5 %”[/i].

Drugą działalnością jest prowadzenie Centrum Opieki Dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci. Do 30 kwietnia 2023 r. działalność COD była finansowana jako Projekt Unijny. Pomimo zakończenia finansowania nadal 42 podopiecznych korzysta z wsparcia Ośrodka, nie ma jednak możliwości, pomimo takiej potrzeby, przyjęcia nowych dzieci. Fundacja planuje ubiegać się o kolejny Projekt Unijny, ale nabór wniosków zostanie ogłoszony prawdopodobnie dopiero za jakiś czas.

Dzieci, które są pod opieką fundacji, są przywożone – albo przez rodziców (najczęściej z pobliskich Tychów, Bierunia), albo specjalnie przystosowanymi busami zwanymi świetlikobusami – z wielu odległych miejscowości województwa śląskiego, np. Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bielska- Białej, Pszczyny, Piasku, oczywiście z wielu dzielnic Katowic oraz również Tychów, Lędzin i Bojszów. Podopieczni Fundacji są w wieku od 1 do 24 lat, w COP spędzają czas, który rodzice, głównie mamy, mogą poświęcić dla siebie – np. na sprawy urzędowe, czy możliwość pójścia do lekarza, odpoczynek, albo dla zdrowego rodzeństwa czy rodziny.

I wymienia, że w czasie pobytu dzieci mają zapewnioną rehabilitację, stymulację psychologa, logopedy, pedagoga, a przede wszystkim opiekę pielęgnacyjno-higieniczną sprawowaną przez pielęgniarki i opiekunki medyczne.

Fundacja opiekuje się dziećmi, dla których pobyt w Ośrodkach Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych jest niemożliwy lub niewystarczający, dziećmi nieuleczalnie chorymi, z koniecznością odsysania z rurki tracheostomijnej, żywionymi przez PEGa, sondę (za pomocą pompy żywieniowej lub bezpośrednio) lub karmionymi pokarmami stałymi, dziećmi ze specjalnymi wymaganiami, takimi jak: cukrzyca, hipotyreoza, brakiem produkcji własnego cholesterolu. Trafiają tutaj dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, z ciężkimi, nieoperacyjnymi wadami serca, różnorodnymi wadami genetycznymi lub wielowodziem wrodzonym. Są tutaj też- już nawet 20-letni podopieczni- z SMA, achondrodysplazją, ale i artrogrypozą. Każdy z podopiecznych Ośrodka jest wspomagany, rehabilitowany, tak, by w odpowiednim wieku/stanie mógł wejść na ścieżkę edukacyjną — odpowiednią dla jego potrzeb i możliwości”.

W każdym miesiącu dwa świetlikobusy wożąc podopiecznych z prawie całego województwa śląskiego przejeżdżają ok. 7800 km. Jeden świetlikobus spala ok. 10-11 l/100 km, miesięcznie stanowi to kwotę ok. 4500 PLN (dane z kwietnia 2023), a całkowity koszt transportu w jednym miesiącu to ok. 9 000 PLN.
W imieniu fundacji i jej podopiecznych zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości dofinansowania kosztów transportu, chociaż częściowo, gdyż już utrzymanie wykwalifikowanego personelu stanowi ogromne wyzwanie, często przekraczający możliwości organizacji.

Jednocześnie w imieniu dyrekcji, personelu oraz podopiecznych zapraszam wszystkich zainteresowanych do Centrum Opieki Dziennej, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy ilość dzieci, a także ich czas pobytu w ciągu dnia znacznie się zwiększa.

Alina BednarzRadna Sejmiku Województwa Śląskiego

W odpowiedzi wicemarszałka województwa Anny Jedynak czytamy jednak, że w ramach ustawy o zdrowiu publicznym aktualnie nie ma możliwości dofinansowania kosztów transportu pacjentów Centrum Opieki Dziennej, prowadzonego przez Fundację.

W dniu 31 maja 2023 r. Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs ofert na realizację zadania Województwa Śląskiego z zakresu zdrowia publicznego dotyczącego wsparcia placówek opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Regulamin konkursu przewidywał dotowanie projektów na zadania:

  • organizowanie zajęć, spotkań oraz warsztatów (zakup materiałów do zajęć, opłacenie wynagrodzenia terapeutów i prowadzących zajęcia);
  • indywidualne konsultacje, wsparcie grupowe, np. w postaci wyjazdu szkoleniowego (warsztaty grupowe z udziałem profesjonalnych trenerów itp.);
  • dofinansowanie kursów, szkoleń, udziału w konferencjach związanych tematycznie z problematyką opieki paliatywnej i hospicyjnej, zakup literatury fachowej.

Termin aplikowania minął 3 lipca.

W związku z powyższym w ramach ustawy o zdrowiu publicznym aktualnie nie ma możliwości dofinansowania kosztów transportu pacjentów Centrum Opieki Dziennej prowadzonego przez Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

Niemniej z uwagi, iż pacjenci hospicjum to osoby z niepełnosprawnością, istnieje możliwość dotowania lub dofinansowania działań na podstawie ustawy z dn. 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym przyznanie “małego grantu” dla zadań, których wysokość dofinansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10 tys. zł.

Anna JedynakWicemarszałek Województwa Śląskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Swoboda: Nie lubię, kiedy faceci dotykają w miejsca, w które nie powinni
Następny artykułZAPROSZENIE: Krośnieński StreetArt w formie dzieła wielkoformatowego i warsztatów