Decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu USA z “AAA’ do “AA+” zostanie przyjęta lepiej niż podobna decyzja S&P przed 12 laty, gdyż wtedy zbiegła się w czasie z europejskim kryzysem zadłużeniowym – uważają eksperci firmy Schroders. Z czasem wysoki deficyt budżetu USA wywrze jednak presję na USD – dodają.
“Spodziewamy się, że reperkusje obniżenia ratingu przez agencję Fitch nie będą znaczące, ponieważ po obniżeniu ratingu przez Standard&Poor’s w 2011 r. większość inwestorów dokonała zmian w swoich rachunkach inwestycyjnych tak, aby uwzględnić amerykańskie obligacje skarbowe, niezależnie od ratingu. Biorąc pod uwagę ten fakt, uważamy, że w perspektywie średnioterminowej spowoduje to, że inwestorzy ponownie przyjrzą się obciążeniom związanym z zadłużeniem Stanów Zjednoczonych i jego stabilności na obecnych poziomach” – napisała w komentarzu Lisa Hornby, szefowa działu amerykańskich instrumentów dłużnych w firmie Schroders.
Jej zdaniem jednak, prowadzenie deficytu budżetowego na poziomie 8,5 proc. w okresie bez recesji jest bardzo nietypowe i podejrzewa, że z czasem zwiększy to premię terminową wymaganą od amerykańskich obligacji skarbowych i wywrze presję na dolara amerykańskiego.
“Jeśli chodzi o nastroje rynkowe, spodziewamy się, że obniżenie ratingu przez agencję Fitch zostanie znacznie lepiej przyjęte przez rynki ryzyka niż obniżenie ratingu przez agencję S&P 12 lat temu, które zbiegło się w czasie z europejskim kryzysem zadłużeniowym, było pierwszym obniżeniem ratingu z AAA i wiązało się z możliwym brakiem płatności, a nie z długoterminowymi trendami fundamentalnymi” – napisała Lisa Hornby.
Stabilność zadłużenia jest głównym zmartwieniem USA
W ocenie Seriny Patel, zarządzającej funduszami w Schroders, stabilność zadłużenia jest głównym zmartwieniem Stanów Zjednoczonych, a w odniesieniu do dolara amerykańskiego stanowi dodatkowy argument za jego dywersyfikacją jako waluty rezerwowej.
“Opinia ta zyskała większą uwagę po sankcjach nałożonych przez Rosję i zaczęliśmy dostrzegać pierwsze oznaki ze strony krajów BRIC, które rozliczają transakcje naftowe w walutach innych niż USD, a także banków centralnych zwiększających swoje rezerwy w walutach innych niż USD. Będzie to zjawisko długoterminowe, więc nie spodziewamy się, by miało natychmiastowy wpływ na dolara amerykańskiego, który będzie napędzany przez globalny wzrost i Fed” – napisała w komentarzu Serina Patel.
Agencja Fitch obniżyła we wtorek długoterminowy rating Issuer Default Rating (IDR) dla USA do “AA+” z najwyższego możliwego poziomu “AAA” wcześniej z powodu rosnących problemów rządu amerykańskiego z zarządzaniem długiem.
Analitycy Fitcha wskazali jako przyczynę decyzji o obniżce ratingu spodziewane pogorszenie się warunków fiskalnych w ciągu następnych trzech lat, a także na rosnące zadłużenie Stanów Zjednoczonych.
W ocenie Fitcha, następuje stopniowe pogorszenie się standardów zarządzania w ciągu ostatnich 20 lat, w tym w kwestiach fiskalnych i zadłużeniowych, pomimo czerwcowej ponadpartyjnej zgody na zawieszenie limitu długu do stycznia 2025 roku.
W maju 2023 roku agencja umieściła rating USA na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym z powodu braku w tamtym czasie zgody w Kongresie na podniesienie limitu zadłużenia rządu amerykańskiego.
Założona w 1804 roku firma Schroders jest jedną z największych niezależnych europejskich firm zarządzających inwestycjami pod względem zarządzanych aktywów. Na dzień 31 grudnia 2022 r. zarządzane aktywa wyniosły 737,5 mld GBP (831,3 mld euro; 887,2 mld USD). Rodzina założycieli pozostaje głównym akcjonariuszem, posiadając około 44 proc. akcji firmy. Kapitalizacja rynkowa firmy wynosi około 7 mld funtów i zatrudnia ona ponad 6100 osób w 38 lokalizacjach. (PAP Biznes)
pr/ asa/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS