4 sierpnia 2023 roku odbędzie się uroczyste nadanie ulicy nazwy Ludwika Makowskiego. Wydarzenie ma miejsce w roku 140. rocznicy urodzin toruńskiego społecznika.
Wniosek w sprawie nadania jednej z toruńskich ulic nazwy Ludwika Makowskiego do Przewodniczącego Rady Miasta Torunia złożyło w połowie listopada 2022 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Swoje poparcie dla wniosku wyraziło między innymi Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” (Ludwik Makowski w latach 1906-1932 był prezesem Chóru „Lutnia”).
16 stycznia 2023 roku wniosek Kurkowego Bractwa został pozytywnie zaopiniowany przez Prezydenta Miasta Torunia. 6 lipca 2023 roku toruńscy radni przyjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. Nazwa Ludwika Makowskiego nadana została ulicy prowadzącej do obiektów Szpitala Specjalistycznego Matopat, położonej między Domem Pomocy Społecznej a Zespołem Szkół Muzycznych przy Szosie Chełmińskiej.
Uroczyste nadanie ulicy nazwy Ludwika Makowskiego odbędzie się 4 sierpnia 2023 roku o godz. 16:00. Miejsce spotkania: ulica pomiędzy Zespołem Szkół Muzycznych i Domem Pomocy Społecznej, ul. Szosa Chełmińska 224/226.
Poniżej program wydarzenia:
- Wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości.
- Odsłonięcie tabliczki z nazwa ulicy.
Po uroczystym odsłonięciu wydarzenie będzie kontynuowane w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych ul. Szosa Chełmińska 224/226.
W programie między innymi:
- Rys biograficzny Ludwika Makowskiego.
- Koncert chóru „Lutnia”.
Ludwik Makowski urodził się 4 sierpnia 1883 roku w Gdańsku w rodzinie Jana i Julii z Makowskich. Po zamieszkaniu w Toruniu założył przy ul. Kopernika, potem Szerokiej 36 (wcześniej nr 2) pierwszy polski sklep garderoby męskiej na miarę i gotowej, prowadząc go do września 1939 roku. Już wcześniej angażował się w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, towarzystwach śpiewaczych oraz robotniczych i przemysłowych. W 1906 roku wstąpił do Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, gdzie 21 listopada został wybrany jego prezesem. Godność tę sprawował z przerwą wojenną 1916-1917, do 1932 roku, a w 1933 roku mianowano go prezesem honorowym.
Makowski znany był w Toruniu, głównie jako mistrz krawiecki, działacz społeczny i śpiewaczy, członek Rady Miejskiej, honorowy radca Magistratu. Ale był również członkiem toruńskiego Bractwa Strzeleckiego. W 1930 roku wywalczył tytuł rycerski podczas strzelania o godność króla kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
W 1931 roku, jako prezes Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, wraz z prezesem toruńskiego Bractwa Wacławem Maćkowiakiem i królem kurkowym Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Stanisławem Tyrchanem, brał udział w delegacji do prezydenta Ignacego Mościckiego, któremu wręczono pamiątkowy medal wraz z dyplomem.
Na początku września 1939 roku został mianowany komendantem Straży Obywatelskiej przez opuszczającego Toruń prezydenta miasta Leona Raszeję. Po wkroczeniu hitlerowców, został aresztowany i kilka dni później rozstrzelany. Nieznane jest miejsce Jego pochówku.
Warto dodać, że Ludwik Makowski w 1923 roku był inicjatorem budowy pomnika Stanisława Moniuszki.
fot. kbs.torun.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS