W większości przypadków rozmnażanie roślin doniczkowych jest dosyć proste, o ile będziemy wiedzieć, jak się do tego zabrać. Pewne odmiany są zupełnie niewymagające, dlatego proces przyjdzie z łatwością. Dodatkowo warto zastosować domowe ukorzeniacze.
Zobacz też: Te krzesła wyglądają jak wyjęte z science fiction, a są to projekty z PRL-u. Teraz kosztują krocie
Niektóre rośliny rozmnażanie się poprzez pędy wierzchołkowe, inne przez podział bulwy
Większość roślin doniczkowych rozmnaża się na dwa sposoby, pierwszy to poprzez podział bulwy korzeniowej lub podział pędów np. z tak zwanym oczkiem. Zielistki, sansewierie, paprocie, aspidistry, papirusy czy maranty rozmnażamy poprzez podział z korzeni, czyli wyjmujemy roślinę z doniczki i delikatnie rozdzielamy korzenie na mniejsze części. Nową sadzonkę od razu zasadzamy.
Dużo łatwiej jest z tak zwanymi “szczepkami”, co jest czynnością mało inwazyjną, wystarczy przyciąć pęd w odpowiednim miejscu. W ten sposób możemy uzyskać sadzonki epipremnum, koleusy, monstery, zielistki, scindapsus. Pilea natomiast wytwarza nowe sadzonki z korzenia, wyrastają one wokół z rośliny, z łatwością możemy je odciąć i ukorzenić. Niektóre rośliny możemy najpierw umieścić w wodzie i poczekać, aż wypuszczą korzenie. Inne natomiast możemy umieścić od razu w ziemi, o ile zastosujemy ukorzeniacz.
Domowe ukorzeniacz do roślin. Wystarczy miód
Ukorzeniacz to substancja, która stymuluje nową sadzonkę do wzrostu, a także chroni ją przed chorobami grzybowymi. Bez problemu ukorzeniacz zakupimy w sklepach ogrodniczych. Możemy też spróbować z domowymi sposobami. Wystarczy przyciętą ostrym nożem sadzonkę zanurzyć na chwilę w miodzie, najlepiej na łyżeczce, a dalej umieścić w podłożu. Miód działa ochronnie, a także pobudza wzrost nowych korzeni.
Zobacz też: Tym sposobem zniwelujesz drugi podbródek i poprawisz jędrność skóry. Wystarczy jedna rzecz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS