A A+ A++

Utrzymanie konkurencyjności kontra wysokie koszty pracy — współczesne wyzwanie dla biznesu?

Bieżące wyzwania w prowadzeniu biznesu zmieniły się w porównaniu do tych, z którymi mierzyli się respondenci poprzedniej edycji raportu EY. Dziś do najważniejszych problemów firm zaliczyć można wysokie wydatki związane z prowadzeniem biznesu (wzrost o 24 p.p). 

72% ankietowanych wskazało rosnące koszty pracy jako jeden z czynników negatywnie wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorstwa (Miesięczny Indeks Koniunktury, Czerwiec 2023). Pędząca inflacja spowodowała też podwyższenie wydatków na życie, a w konsekwencji wzrost wymagań pracowników pod kątem wynagrodzenia. Średni godzinowy wydatek na pracę w Polsce wyniósł o 1 euro więcej, niż w 2021 roku. Z tego powodu pracodawcy zmagają się też z kłopotami w znajdowaniu nowych kandydatów na stanowiska, a dłuższe braki kadrowe skutkują opóźnieniami w realizowaniu celów.

80% respondentów nie rozważa zmian w zatrudnieniu w swoich firmach. Dla przedsiębiorstw zmagających się z nawałem pracy dobrym rozwiązaniem może być zautomatyzowanie poszczególnych procesów biznesowych. 

Czym jest automatyzacja procesów biznesowych?

Wdrożenie automatyzacji w przedsiębiorstwie ma zwiększyć jego wydajność. Polega ona na wyręczaniu człowieka przez maszyny w zdaniach niewymagających typowo ludzkich kompetencji — inteligencji, empatii czy kreatywności. Warto ją zastosować tam, gdzie konieczne jest usprawnienie niezależnych i złożonych procesów, w których przepływ pracy jest często modyfikowany.

„Prowadzone badania pokazują, że dzięki automatyzacji małe biznesy mogą konkurować z większymi firmami. Twierdzi tak 88% właścicieli takich organizacji. Taka optymalizacja procesów biznesowych zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstwa dowolnej wielkości i z dowolnej branży, pozwalając mu ograniczyć koszty pracy i przekierować energię pracowników na zadania, które rzeczywiście wymagają ich unikalnych kompetencji”

– wyjaśnia Jakub Cichocki, CEO Software House’u Cogitech

W praktyce automatyzacja procesów biznesowych zwiększa produktywność poprzez zastępowanie pracownika przy prostych zadaniach, ale także przyspiesza ich wykonywanie. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest ogólna optymalizacja licznych procesów przebiegających w firmie. 

„Ponad 30% organizacji automatyzuje pracę w pięciu lub większej liczbie działów” (W*rk Automation Index 2021)

Z wdrożenia automatyzacji korzystają w dużej mierze firmy usługowe, produkcyjne i handlowe. Badania wykazują, że organizacje z sektora finansowego również intensywnie automatyzują swoje procesy. Z tej możliwości korzystają także agencje marketingowe, biznesy HR i firmy zajmujące się wsparciem klienta. Związane z tą technologią mechanizmy można wykorzystać we wszystkich sektorach gospodarki.

Jakie procesy można zautomatyzować w Twojej firmie?

Zastanawiasz się, gdzie warto wdrożyć automatyzację w Twoim biznesie? Odpowiedź brzmi: niemal wszędzie! 

„94% pracowników przyznaje, że w ich pracy konieczne jest wykonywanie powtarzalnych i czasochłonnych zadań”  (Zapier, The 2021 state of business automation).

Z kolei aż 9 na 10 zatrudnianych osób uważa, że automatyzacja procesów biznesowych ułatwia im życie w pracy. 

Do procesów, które można zautomatyzować, zaliczyć można:

  • fakturowanie, 
  • windykację, 
  • wprowadzanie danych,
  • raportowanie,
  • tworzenie zamówień,
  • obsługę klientów,
  • dystrybucję treści w mediach społecznościowych, 
  • rekrutowanie i onboarding pracowników.

To tylko kilka przykładów procesów, których wydajność można znacznie zwiększyć poprzez automatyzację. W rzeczywistości każdy dział przeprowadza działania, które mogłyby zostać zautomatyzowane. Wybierając software house z odpowiednim doświadczeniem, masz pewność, że uzyskasz profesjonalną pomoc w zidentyfikowaniu procesów biznesowych, które mogą zostać zautomatyzowane w Twojej firmie. 

Jak zabrać się za automatyzację procesów biznesowych?

Automatyzacja procesów w firmie to niełatwe zadanie, które wymaga nie tylko wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii, ale też dogłębnego zrozumienia konkretnego biznesu i jego potrzeb. Nieprzemyślany wybór software house’u, który będzie realizował transformację cyfrową i automatyzację procesów biznesowych w przedsiębiorstwie może sprawić, że mimo znacznych kosztów tego przedsięwzięcia, wydajność firmy nie wzrośnie. Dlaczego tak się dzieje?

„Często ze względu na niezbyt szczegółową analizę warunków w firmie i jej procesów, dostarczane są narzędzia niedostosowane do jej potrzeb. Cały projekt powinien zacząć się od identyfikacji kluczowych celów i wyzwań danego biznesu” 

– dodaje Jakub Cichocki, opowiadając o projektach prowadzonych przez Software House Cogitech

Proces wdrażania transformacji cyfrowej

Proces wdrażania transformacji cyfrowej

Budując oprogramowanie na podstawie rzeczywistych potrzeb i oczekiwań klienta, jesteśmy w stanie sprawić, że pracownicy będą chętnie z niego korzystać. Rezultatem będzie znaczna poprawa efektywności i zadowolenia zatrudnionych osób. Wybierz doświadczony zespół do przeprowadzenia automatyzacji procesów biznesowych w Twojej firmie. 

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa nabór do szkół dla dorosłych
Następny artykułNintendo Switch OLED w promocji. Możecie przebierać w wersjach