Agencja Fitch obniżyła rating USA z AAA na AA+. Jednym z powodów były polityczne kłótnie o wzrost poziomu zadłużenia.
Kilka miesięcy temu w USA doszło do poważnego konfliktu między Demokratami i Republikanami o dług narodowy. Departament Skarbu ogłosił, że na początku czerwca skończą im się pieniądze. Normalnie w takiej sytuacji Kongres zwiększa limit zadłużenia, co pozwala na dalsze funkcjonowanie rządu. W tym wypadku jednak Republikanie nie chcieli się na to zgodzić, żądając, aby w zamian za jego zwiększenie administracja Bidena zmniejszyła swoje wydatki. Groziło to tym, że USA po raz pierwszy w swojej historii będą zmuszone ogłosić niewypłacalność, co miałoby bardzo poważne skutki dla gospodarek na całym świecie. Obie strony dogadały się w ostatniej chwili, a ustawa zwiększająca limit zadłużenia została podpisana przez Bidena 3 czerwca.
To nie była pierwsza taka sytuacja. Agencja Fitch stwierdziła, że podobne kłótnie i „ciągłe pogarszanie standardów rządzenia w ciągu ostatnich 20 lat”, także w sprawach dotyczących polityki fiskalnej i długu, oraz kłótnie i porozumienia w ostatniej minucie dotyczące jego limitu sprawiły, że spadło zaufanie do rządu USA. Ostrzegła też, że rosnące zadłużenie USA, które przekroczyło już 32 biliony dolarów, i niezdolność Kongresu do zarządzania nim w produktywny sposób zaszkodziły wiarygodności kredytowej USA.
Fitch stwierdził też, że rząd USA, w przeciwieństwie do wielu innych rządów, nie ma planów fiskalnych w średnim czasie, a ich proces budżetowy jest bardzo skomplikowany. Te czynniki, razem z wieloma szokami ekonomicznymi, obniżkami podatków i wydawaniem coraz większych kwot na programy socjalne, głównie w związku ze starzejącą się populacją, wpłynęły na wzrost zadłużenia USA w ostatniej dekadzie. Zwrócili też uwagę na rosnącą polaryzację polityczną w tym kraju.
Obniżenie ratingu to poważny cios w rząd USA. Państwo to cieszy się bowiem opinią jednego z najsolidniejszych pożyczkobiorców na światowych rynkach finansowych. Dzięki temu amerykańscy politycy mogą zwiększać dług bez poważnych konsekwencji ekonomicznych. Wielu amerykańskich komentatorów zastanawia się też, dlaczego Fitch zmniejszył ten rating właśnie teraz, kiedy gospodarka USA jest w lepszym stanie, niż przewidywali to wcześniej ekonomiści.
Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS