A A+ A++

Rosnące odczyty PMI dla przemysłu dają nadzieję na ożywienie w europejskiej gospodarce. Mimo tej poprawy strefa euro w dalszym ciągu znajduje się w gospodarczej stagnacji.

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego strefy euro w styczniu pozytywnie zaskoczył ekonomistów. „Przemysłowy” PMI podniósł się z 46,3 pkt. do 47,8 pkt., zdecydowanie przebijając rynkowy konsensus na poziomie 46,8 pkt. To także najwyższy odczyt od 9 miesięcy – poinformowała firma badawcza IHS Markit.

Styczniowy można interpretować jako potwierdzenie nadziei optymistów na rozpoczęcie ożywienia w europejskim sektorze wytwórczym. W 2019 roku europejski – a zwłaszcza niemiecki – przemysł znalazł się w najgłębszej recesji od dekady. Ale rosnące wskaźniki PMI zdają się sugerować, że najgorsze w tym cyklu jest już za nami.

Trzeba jednak pamiętać, że „przemysłowy” PMI dla strefy euro wciąż znajduje się poniżej granicy 50 punktów, co oznacza spadek aktywności w badanym sektorze. Dopiero odczyty powyżej 50 pkt. wskazują na rozwój. Rosnący PMI poniżej 50 punktów oznacz tylko, że spadek aktywności ekonomicznej postępuje wolniej niż w poprzednich miesiącach.

Nieco rozczarował jednak odczyt dla sektora usług, gdzie PMI zaliczył spadek z 52,8 pkt. do 52,2 pkt. W rezultacie łączony wskaźnik dla usług i przemysłu pozostał bez zmian na poziomie 50,9 pkt. T odczyt tożsamy z gospodarczą stagnacją.

– Wstępny odczyt PMI za styczeń wskazuje, że gospodarka strefy euro nie dała rady zebrać się do wzrostu na początku 2020 roku. Aktywność biznesowa wzrosła w tym samym tempie, jakie obserwowaliśmy w ostatnim miesiącu 2019 roku – czytamy w styczniowym raporcie IHS Markit.

Ekonomiści IHS Markit zauważają, że poprawiła się koniunktura w dwóch największych gospodarkach eurolandu, ale wynik w dół ciągnęła reszta bloku walutowego. W dalszym ciągu utrzymuje się też trend z 2019 roku – rośnie aktywność w sektorze usług, ale też trwa recesja w sektorze wytwórczym. Aczkolwiek ta ostatnia powoli łagodnieje. Ponadto oczekiwania przedsiębiorstw znalazły się na najbardziej optymistycznym poziomie od 16 miesięcy.

– Sektor usług pozostaje w ekspansji, podczas gdy najgorsza faza pogorszenia kondycji gospodarczej w sektorze wytwórczym zdaje się przemijać i przemysł wydaje się stabilizować – skomentował Andrew Harker, dyrektor w IHS Markit.

KK

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy zwiastun “365 dni” zdradza jeszcze więcej fabuły. Między aktorami jest sporo chemii
Następny artykułGROCLIN SA (2/2020) Terminy przekazywania raportów okresowych w 2020 roku