A A+ A++

Funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 648 sztuk zabawek, które naruszały prawa własności intelektualnej i nie spełniały wymagań co do bezpieczeństwa produktu.

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS w wyniku kontroli importowanych z Chin zabawek w postaci popularnych kostek logicznych nabrali podejrzeń, że mogą one naruszać prawa własności intelektualnej i zawiadomili właściciela praw, który potwierdził ich naruszenie.

Jednocześnie, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy ustalił, że zatrzymane kostki logiczne nie spełniają również wymagań w zakresie bezpieczeństwa produktów.

Znaczna część zatrzymywanych przez KAS niebezpiecznych zabawek to podróbki znanych marek. Różnica między produktem oryginalnym, a podrabianym dla doświadczonego funkcjonariusza często jest widoczna gołym okiem. Takie zabawki są wykonane mniej starannie, z gorszej jakości materiałów – stwarzają m.in. ryzyko skaleczenia lub zadławienia się dziecka. Nawet jeśli zabawka pozornie wygląda dobrze, niebezpieczeństwo może kryć się w materiałach, z których została wykonana.

KAS informuje i ostrzega

KAS zapobiega wprowadzaniu na polski rynek towarów niezgodnych z przepisami oraz niebezpiecznych.

Podrabiany towar oznacza realne straty, dla producentów oryginalnych marek, ale  także dla budżetu państwa, czyli nas wszystkich. Handel podróbkami, zwłaszcza tymi które nie spełniają norm jakościowych, odbywa się bardzo często na czarnym rynku, z pominięciem płacenia podatków. Za niską ceną takich towarów kryje się także ich gorsza jakość. Zwłaszcza zabawki i sprzęt elektroniczny mogą nie spełniać podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Ustawa o prawie własności przemysłowej za bezprawne wykorzystywanie znaku towarowego i handel podróbkami przewiduje grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawiania wolności do 2 lat.

 

Kinga Błaszczyńska Rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandal w Warszawie w Godzinę “W”. 1 sierpnia z głośników popłynęła “Międzynarodówka”
Następny artykuł„Wypłać gotówkę, zrób niezbędne przelewy”. Polski bank ostrzega klientów