A A+ A++

2 sierpnia pokazem filmu „Białoruski walc” w reżyserii Andrzeja Fidyka Centrum Myśli Jana Pawła II chce upamiętnić postać Aleksandra Puszkina, białoruskiego malarza, performera, ofiarę reżimu Łukaszenki. Artysta zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 11 lipca 2023 roku podczas odbywania politycznego wyroku. Dokument o artyście zostanie przedstawiony na II Letnim Przeglądzie Filmowym „Pod Wspólnym Niebem”, organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

II Letni Przegląd Filmowy ‘Pod Wspólnym Niebem” w formie kina plenerowego odbywa się na dziedzińcu Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w każdą środę lata o godz. 20:00. Wieczory filmowe to okazja do poznania filmów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii, a także przemian, które są udziałem mieszkańców i migrantów z tych krajów. Przegląd potrwa aż do 6 września.

W tym roku organizatorzy przygotowali aż 16 najciekawszych tytułów z ostatnich lat – filmów fabularnych i dokumentów, długich i krótkich metraży, rysujących współczesny obraz społeczno-kulturowy krajów, z których przybyli warszawscy migranci oraz ukazujących, często dramatyczne, przyczyny i konsekwencje opuszczenia rodzinnych domów.

– Staramy się poznawać naszych sąsiadów i aktualną sytuację w ich krajach, dlatego naturalną reakcją dla nas było rozszerzenie programu Przeglądu o ważny film z 2007 roku, opowiadający o Alesiu Puszkinie, artyście-opozycjoniście, który w tym miesiącu zmarł w trakcie odbywania wyroku politycznego w białoruskim więzieniu – mówi Mateusz Toma, koordynator II Letniego Przeglądu Filmowego. – W ten sposób chcemy połączyć się z Białorusinami, którzy naprawdę licznie odwiedzają nasze wieczory filmowe, w przeżywaniu ich żałoby i w sprzeciwie wobec zbrodniczych praktyk reżimu Łukaszenki.

Współinicjatorem pokazu jest partner Przeglądu, Muzeum Wolnej Białorusi, z którym dzielimy dziedziniec kamienicy przy Foksal – dodaje.

Drugim filmem, który Centrum Myśli Jana Pawła II pokaże 2 sierpnia, będzie „Gdy kwiaty nie milczą” w reżyserii Andreja Kuciły z 2021 roku. Nagradzany dokument ukazuje postawy kobiet i rodzin gotowych z determinacją walczyć o wolność po przegranych wyborach na Białorusi
w 2020 roku.

Gośćmi wieczoru będą twórcy obu dokumentów: Andrzej Fidyk, reżyser „Białoruskiego walca”, i Andrej Kuciła, reżyser „Gdy kwiaty nie milczą”, a także Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W związku z pojawieniem się dodatkowego tytułu w programie II Letniego Przeglądu Filmowego zaplanowany początkowo na 2 sierpnia film „Głosy” w reż. DocWave’a, także podejmujący tematykę artystycznego sprzeciwu wobec sfałszowanych wyborów na Białorusi, zostanie pokazany 30 sierpnia.

II Letni Przegląd Filmowy to nie tylko filmy dokumentalne. – Większość filmów, które wybraliśmy do programu II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, to tytuły, które zdobyły uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach, a nie były dotąd prezentowane szerzej polskiej publiczności. Oprócz dokumentów, przygotowaliśmy bardzo różnorodny, zarówno gatunkowo jak i wizualnie repertuar filmów fabularnych, a każdy prezentowany film to autorskie, artystyczne spojrzenie na współczesne tematy, aktualne pod każdą szerokością geograficzną – opowieści, z którymi może identyfikować się każdy z nas – mówi Mateusz Toma, koordynator wydarzenia.

Wstęp na wszystkie wieczory filmowe jest wolny!

Z pełnym programem Przeglądu można zapoznać się na stronie: centrumjp2.pl

Partnerzy: Ośrodek Studiów Wschodnich, Wajda School, Wajda Studio, Fundacja Edukacji Dokumentalnej, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Dla Wolności, One Caucasus, Transkaukazja, Biełsat TV, Muzeum Wolnej Białorusi, Ukraina! Festiwal Filmowy, Filmowa Stolica Lata.
Partner technologiczny: Epson. Darczyńcy: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Fundacja LOTTO. Patroni medialni: TVP Kultura, Miesięcznik Kino, Życie Śródmieścia, Radio 357, Filmweb, Pełna Sala, Going, waw4free.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar. Od 2005 roku Centrum Myśli Jana Pawła II jest operatorem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChiny ograniczają eksport komponentów do produkcji dronów
Następny artykułPiła 10 na pierwszym zwiastunie. Horror powraca na krwawym materiale