A A+ A++

Raport stworzony przez CSIRT KNF pokazuje, ze strona, która powinna być tylko rozrywkowa, została wykorzystana, jako narzędzie oszustów. Organizacja ostrzega, kiedy może dojść do takiego przypadku.

Fot. Pixabay

Badanie szkodliwego oprogramowania

Proces identyfikacji i rozbiórki złośliwego oprogramowania zaczął się od odkrycia niepokojącego filmu na YouTube, który w opisie zawierał link do pobrania programu, który miał umożliwić uruchomienie programu Acrobat Reader. Link kusił użytkowników do ściągnięcia tego oprogramowania w celu zdobycia bezpłatnej wersji.

Naukowcy zdecydowali się przyjrzeć się bliżej temu przypadkowi, aby zrozumieć, jak mechanizm dystrybucji złośliwego oprogramowania na YouTube może wpływać na użytkowników. Po ściągnięciu pliku .rar zawierającego promowane oprogramowanie i jego szczegółowej analizie, okazało się, że plik kryje różne rodzaje złośliwego oprogramowania, które celują w kradzież danych z urządzenia ofiary.

Najlepszym ratunkiem jest nieklikanie w podejrzane link i nieotwieranie aplikacji z niesprawdzonego źródła, szczególnie, jeżeli ktoś namawia Cię do pobrania czegoś, co oficjalnie jest płatne. Oprogramowanie można pobrać legalnie ze strony producenta.

To nie pierwszy raz, ale YouTube walczy z oszustami

Techniki  oszustów mogą obejmować tworzenie fałszywych kont, które wyglądają jak autentyczne, a następnie wrzucanie szkodliwych linków lub reklam związanych z zainfekowanymi stronami, które próbują wyłudzić dane użytkowników lub zainstalować malware na ich urządzeniach.

Platformy takie jak YouTube podejmują działania w celu zwalczania takich działań, ale ciągłe pojawianie się nowych zagrożeń sprawia, że ​​jest to trudne zadanie. Ważne jest, aby użytkownicy zachowali ostrożność i świadomość w czasie korzystania z internetu i unikali klikania na podejrzane linki czy ściągania nieznanych plików.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga na ten numer! Jeżeli odbierzesz, natychmiast się rozłącz [31.07.2023]
Następny artykułDostałeś taki paragon? Urzędy skarbowe namawiają, by to zgłosić [31.07.2023]