Gdyby zrobić listę najbardziej okazałych roślin doniczkowych o niedużych wymaganiach, to palma areka z pewnością znajdowałaby się na niej wysoko. Choć wydawałoby się, że latem jako roślina tropikalna powinna wprost rosnąć w oczach, to czasami zamiera. Istnieje pewien sposób na uratowanie jej. Jest to całkiem proste!
Zobacz też: Jakie rośliny balkonowe należy chronić przed deszczem? Te trzy nie znoszą zalania
Czego potrzebuje palma areka? Jest kilka warunków
Ogólnie rzecz biorąc, palma areka nie ma dużych wymagań, co jednak nie oznacza, że o pewne warunki należy zadbać. Areka lubi światło, ale rozproszone, zatem światło zza firanki będzie idealne, okresowo można ją wynieść pod zadaszony balkon. Najlepiej jest zapewnić jej specjalne podłoże do palm, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy wymieszać ziemię uniwersalną z perlitem, piaskiem i włóknem kokosowym.
Na dole donicy warto umieścić warstwę drenażu z keramzytu. Palma źle znosi zalanie, lubi mieć stale umiarkowanie wilgotną glebę. W okresie wzrostu trzeba ją zasilać nawozem do roślin zielonych. Niestety zdarza się, że liście palmy zaczynają usychać, pomimo podlewania. Co wtedy?
Zasychające liście świadczą o suchym powietrzu. Wilgotność to podstawa
Usychające końcówki liści nie świadczą o przesuszeniu podłoża, a o zbyt suchym powietrzu. Palma kocha wysoką wilgotność powietrza, jak na roślinę tropikalną przystało. Problem może zaistnieć nie tylko w okresie grzewczym, ale również latem. Najlepiej jest ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza, ponieważ zraszanie daje nieco chwilowy efekt. Jeśli już mamy do czynienia z suchymi końcówkami, to należy obciąć dane gałązki, pozostawiając jednak zieloną część łodygi. A następnie codziennie zraszać miękką wodę z dodatkiem ekstraktu z grapefruita, który stymuluje je wzrostu. Możemy ją czasami wystawić na deszcz, za którym przepada.
Zobacz też: Te domowe sposoby sprawią, że zapomnisz o popękanych piętach. Prosta i skuteczna pielęgnacja latem
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS