A A+ A++

Liczba wyświetleń: 236

Niedobór witaminy D lub niższy poziom witaminy D są związane ze znacznym wzrostem ciężkości łuszczycy, zgodnie z amerykańskimi badaniami obejmującymi prawie ięćset przypadków — jednymi z największych dotychczas badań.

Dermatolog z Brown University, Eunyoung Cho i współpracownicy, twierdzą, że ich odkrycia sugerują, że osoby z drażniącą chorobą skóry, która dotyka ponad 8 milionów ludzi w USA, mogą odnieść korzyści z pokarmów lub suplementów bogatych w witaminę D.

Łuszczyca jest chorobą o podłożu immunologicznym, charakteryzującą się nieprawidłowo szybkim obrotem komórek skóry, a jej dokładna przyczyna jest niejasna. Uważa się, że wynika to z predyspozycji genetycznych wywołanych czynnikami środowiskowymi.

Każdy, kto doświadcza chronicznego gromadzenia się martwych komórek, co powoduje swędzące, łuszczące się plamy, wie, że łuszczyca może być bolesna i dotyczyć czegoś więcej niż tylko zdrowia fizycznego. Niektórzy nawet błędnie zakładają, że jest to zaraźliwe. „Miejscowe syntetyczne kremy z witaminą D pojawiają się jako nowe terapie łuszczycy, ale zwykle wymagają recepty lekarza” – mówi studentka medycyny Rachel Lim z Brown University, która przedstawiła wyniki badań na Nutrition 2023 w Bostonie 25 lipca.

Naukowcy uważają, że witamina D odgrywa rolę w zapobieganiu postępowi chorób skóry poprzez modulowanie odpowiedzi immunologicznej i bezpośrednie działanie na komórki naprawcze skóry. „Wraz z rosnącym zainteresowaniem opinii publicznej suplementacją witamin, chcieliśmy dokładniej zbadać związek między poziomem witaminy D a ciężkością łuszczycy” – mówi Cho.

Cho, Lim i inni badacze z Brown University i Massachusetts College przeanalizowali dane ponad 40 tys. osób zebrane przez National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 2003-2014. W grupie reprezentującej populację USA oceniano poziom witaminy D u poszczególnych osób i ciężkość ich łuszczycy. „Niewiele badań szukało tego związku w grupach ludzi, zwłaszcza w dużych populacjach w USA, lub badało ten związek przez pryzmat żywienia klinicznego” – wyjaśnia Cho.

Dane z NHANES ujawniły 491 przypadków łuszczycy, z czego 162 zgłoszono w latach 2003-2006, a 329 w latach 2011-2014.

Naukowcy wykorzystali zgłaszaną przez samych siebie powierzchnię ciała dotkniętą łuszczycą, aby zmierzyć ciężkość choroby u każdej osoby. Zebrali również dane na temat poziomu witaminy D z próbek krwi. „Tylko jedno wcześniejsze badanie, opublikowane w 2013 r., wykorzystało dane NHANES do analizy związku między witaminą D a łuszczycą” – mówi Lim. „Byliśmy w stanie dodać nowsze dane, które ponad trzykrotnie zwiększyły liczbę analizowanych przypadków łuszczycy, dzięki czemu nasze wyniki są bardziej aktualne i statystycznie silniejsze niż wcześniej dostępne dane”.

Po dostosowaniu danych w celu uwzględnienia czynników stylu życia, takich jak wiek, płeć, rasa, BMI i nawyki związane z paleniem, analiza wykazała, że osoby z niższym poziomem witaminy D miały znacznie cięższą łuszczycę. Osoby z większą powierzchnią ciała dotkniętą łuszczycą miały niższy średni poziom witaminy D. Z drugiej strony, im mniej skóra była dotknięta łuszczycą, tym wyższy był średni poziom witaminy D.

Cho i współpracownicy osobno przeanalizowali odsetek osób z niedoborem witaminy D, zdefiniowanym jako mniej niż 50 nanomoli na litr krwi. Porównali to z czterema poziomami powierzchni ciała dotkniętej łuszczycą. W grupie z największą powierzchnią ciała dotkniętą łuszczycą 39 procent osób miało niedobór witaminy D, w porównaniu do 25 procent w grupie z najniższym poziomem powierzchni ciała dotkniętej łuszczycą. Ta zależność sugeruje, że witamina D może wpływać na rozwój i postęp łuszczycy.

Niedobór witaminy D był wcześniej łączony ze zwiększonym ryzykiem depresji i śmiertelności z powodu COVID-19, podczas gdy suplementacja, gdy poziom jest niewystarczający, może zmniejszyć ryzyko zawału serca i złagodzić objawy depresji. „Nasze wyniki sugerują, że dieta bogata w witaminę D lub doustna suplementacja witaminy D mogą również przynieść pewne korzyści pacjentom z łuszczycą” – mówi Lim.

Naukowcy zauważają, że osoby z łuszczycą powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami i dermatologami przed przyjęciem suplementów witaminy D. Toksyczność witaminy D jest rzadka, ale suplementacja bez porady lekarza może być niebezpieczna i kolidować z innymi lekami.

Wstępne ustalenia nie są jeszcze recenzowane, chociaż badania są wybierane do prezentacji przez komitet ekspertów. Badanie zostało zaprezentowane na dorocznym spotkaniu American Society for Nutrition 2023.

Autorstwo: Tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Choroby, Łuszczyca, Witaminy

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież zaapelował do Rosji o porozumienie w sprawie zboża
Następny artykułTransformacja Przemysłu: Rozkwit Przemysłu Wysokiej Technologii