Przywódcy afrykańscy przedstawili w zeszłym miesiącu swoją inicjatywę pokojową zarówno Putinowi, jak i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, ale nie zyskała ona poparcia żadnej ze stron.
Putin początkowo zareagował na afrykański plan pokojowy wyrecytowaniem listy rosyjskich pretensji do Ukrainy i Zachodu, podczas gdy Zełenski odrzucił pomysł zawieszenia broni, który skutkowałby pozostawieniem Rosji pod kontrolą prawie jednej piątej Ukrainy, dając siłom rosyjskim czas na przegrupowanie.
Afryka ma plan pokojowy dla Ukrainy
Wcześniej agencja Reutera podała, że projekt afrykańskiego planu pokojowego zawiera klauzule przewidujące wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, rezygnację z rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi, zawieszenie nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz złagodzenie sankcji.
Władze w Kijowie stoją na stanowisku, że rozpoczęcie jakichkolwiek rokowań pokojowych będzie możliwe dopiero wtedy, gdy Rosja wycofa swoje wojska z terytorium Ukrainy.
Putin na szczycie Rosja-Afryka
W drugim dniu szczytu Rosja-Afryka Putin powiedział, że Moskwa jest gotowa bezpłatnie dostarczyć Afryce trochę broni, aby zwiększyć bezpieczeństwo na kontynencie i ściślej współpracować z afrykańskimi organami ścigania i służbami wywiadowczymi. Zapowiedział również, że Rosja zwiększy dostawy żywności do Afryki, w tym niektóre bezpłatne dostawy zboża.
Według Putina Moskwa umorzyła partnerom afrykańskim 23 mld dolarów długów. Prezydent Rosji nie podał jednak, w jakim okresie ani nie wymienił nazwy żadnego kraju.
– Rosja i kraje afrykańskie wspólnie opowiadają się za budowaniem bardziej sprawiedliwej globalnej architektury, a ich stanowiska w większości kwestii międzynarodowych są bardzo zbliżone lub całkowicie zbieżne – stwierdził Putin.
Czytaj też:
Afrykański plan pokojowy dla Ukrainy. Prezydent poznał szczegóły?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS