A A+ A++

Urząd Miasta w Nowym Targu ogłosił trzeci przetarg na remont Pomnika Katyńskiego na cmentarzu przy ul. Skotnica. W pierwszym nie było chętnych, w drugim zgłosiła się jedna firma, ale za wykonanie prac chciała prawie pół miliona złotych. Urząd zabezpieczył na ten cel 250 tys. zł, dlatego nie zgodził się na tak wysoką cenę i ogłosił trzeci przetarg.

Prace obejmą m.in. konserwację pomnika – miedzianej rzeźby orła oraz krzyża z płyt piaskowca z osadzonym w nim krzyżem żeliwnym, wykonanie nowej stopy fundamentowej pomnika, trzech stalowych tablic, instalacji elektrycznej oświetlenia pomnika, wbudowanie pod krzyż urny z ziemią z mogił katyńskich, obsadzenie kwietników i terenu kwatery zielenią oraz wykonanie schodów terenowych. Termin realizacji prac to 3 miesiące.

Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. Zgodnie z założeniami planów, monument wraz z przyległym do niego terenem ma stać się widoczny i rozpoznawalny jako symboliczne miejsce poświęcone ofiarom II wojny światowej, zamordowanym w walce o polską niepodległość. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu znajduje się kwatera żołnierzy sowieckich, która w 2015 roku została odnowiona przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica 8 w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. To niezwykle ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu. Cyklicznie odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym.

r/ UM Nowy Targ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDekarbonizacja wytwarzania ciepła w miastach. Ważna rola spółdzielni mieszkaniowych
Następny artykułWypadek na przejeździe kolejowym. Ranne dziecko