A A+ A++

W Średniowieczu ludzie o rudych włosach byli narażeni na pogardę i nienawiść, a nawet stawali się obiektem ataków. Naturalnie rude włosy ma zaledwie 1-2 procent całej populacji. Za ten kolor odpowiada jeden barwnik zwany feomelaniną.

Ludzie posiadający rude włosy przez wieki byli narażeni na szykany i ataki. Przypisywano im najgorsze cechy jak fałszywość czy bezwzględność, a czerwonawy kolor włosów miał świadczyć o ich paskudnej osobowości. 

W Średniowieczu wierzono, że rude kobiety są najczęściej wiedźmami.

W “Kronice Francuskiej” z 1492 roku był zapis o tym, że na stosach palono kobiety o “ognistym kolorze włosów“. Wierzono, że tacy ludzie są z gruntu źli i nikczemni, a także przynoszą pecha. Bardzo przysłużył się temu wizerunek Judasza, który przez artystów był malowany z rudymi włosami. Jeden z przesądów zakładał, że rudzi są wyjątkowo okrutni.

Ludzie nie rozumieli, dlaczego matka może być blondynką, ojciec brunetem, a dziecko rodziło się rude. Dopiero medycyna przyniosła odpowiedzi na pytania, skąd bierze się ten piękny i rzadki kolor włosów.

O wszystkim decydują geny

O barwie włosów człowieka decydują dwa barwniki, czyli eumelanina i feomelanina, której obecność we włosach nadaje im ognistą barwę. Za rudy kolor włosów odpowiada gen, który mieści się na chromosomie 16 i … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMPGK zmodernizuje sortownię. Będzie mogła przyjmować dwa razy więcej odpadów
Następny artykułOŚWIĘCIM. 13 dodatkowych oddziałów w powiatowych szkołach