A A+ A++

Lato to doskonały czas na grzybobranie. Zarówno w lipcu, jak i sierpniu w polskich lasach zaczynają pojawiać się najróżniejsze gatunki grzybów. Wśród nich znajdziemy nie tylko znane wszystkim kurki czy borowiki, ale również rzadziej rozpoznawalne grzyby o wspaniałym smaku.

Letnie grzybobranie. Jakich grzybów szukać w lasach w lipcu i sierpniu?

Latem, jeśli tylko warunki pogodowe temu sprzyjają, w polskich lasach zaczynają się pierwsze wysypy popularnych i lubianych grzybów. W lipcu i sierpniu znajdziemy m.in.:

  • kurki,
  • borowiki szlachetne, 
  • koźlarze, 
  • maślaki,
  • czubajki kanie.

Tych grzybów należy szukać w miejscach, w których w ostatnim czasie wystąpiły opady deszczu. W internecie pojawia się coraz więcej doniesień grzybiarzy, którzy w ostatnich dniach wynieśli z lasów pełne koszyki. Najwięcej letnich grzybów znajdziemy obecnie w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, opolskim i śląskim. 

Zobacz również: Wysyp w polskich lasach. Leśnicy informują: pojawiły się kolejne skarby, a grzybiarze wynoszą pełne kosze

Grzyby gołąbki — smaczny i mało znany skarb lasu 

Oprócz kurek czy borowików, grzybiarze coraz częściej znajdują gołąbki, które zaczęły pojawiać się w lasach. To bardzo różnorodne grzyby, a do ich rodzaju zaliczamy ponad 750 gatunków.

Rozpoznanie gołąbków utrudnia przede wszystkim różnorodność kolorów ich kapeluszy — od klasycznych barw takich jak biel, brąz i czerwień, po dużo rzadziej spotykane zielenie i fiolety. Gołąbki mają jednak pewne cechy wspólne. Są to:

  • gęste i kruche blaszki o białej, kremowej lub żółtej barwie,
  • nagi i mazisty kapelusz,
  • walcowaty trzon (zazwyczaj biały),
  • twardy i zwarty miąższ.

W zależności od gatunku gołąbki mogą rosnąć w różnych miejscach. Przykładowo gołąbka białozielonawego najczęściej spotkamy w towarzystwie brzóz, natomiast gołąbek słodkawy rośnie w obszarach podgórskich i górskich w okolicach krzewów borówek. 

Zobacz również: Z lasów wychodzą z pełnymi ko … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЕкономічна біда в Україні і таємна допомога Росії від Китаю: що пишуть світові ЗМІ
Następny artykułObserwator Lokalny jak co tydzień we wtorek