Oddajesz honorowo krew – przy okazji rocznego rozliczenia PIT możesz skorzystać z ulgi podatkowej.
Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew i jej składniki, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają prawo podatnikowi, który oddał honorowo krew, do odliczenia wartości krwi od dochodu, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37. Z ulgi tej może również skorzystać podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wysokość ulgi zależy od litrażu oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 l krwi, kobieta 1,8 l; osocza można oddać 25 l. Krew nie jest przedmiotem w rozumieniu prawa cywilnego, ale Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości rekompensaty – ustanawia należny za nią ekwiwalent.
Wartość darowizny uzyskuje się mnożąc liczbę litrów przez kwotę 130 zł (ustalony ekwiwalent pieniężny za litr pobranej krwi). Łączna suma nie może przekroczyć 6 procent dochodu darczyńcy.
Krwiodawcy mogą pobrać zaświadczenie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników. Otrzymany dokument należy przechowywać w celu przedstawienia w przypadku urzędowej kontroli.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS