A A+ A++

Praktyka zawodowa i słoneczny wypoczynek – co je łączy? W Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie taką formę spędzania tegorocznych wakacji wybrało 15 uczniów technikum.

Dzięki realizacji programu Erasmus+ mogli oni spędzić dwa wspaniałe tygodnie w hiszpańskiej Maladze, gdzie zdobywali doświadczenie zawodowe w firmach branżowych, a w czasie wolnym zwiedzali najpiękniejsze zakątki regionu Andaluzji i odpoczywali, zażywając kąpieli w Morzu Śródziemnym.

Tak, to wszystko jest możliwe i dostępne dla uczniów szkoły, a ponieważ „Mechanik” posiada akredytację programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, podobne wyjazdy będą się odbywały również w kolejnych latach, umożliwiając udział także obecnym kandydatom uczestniczącym w rekrutacji do szkoły. Kolejny projekt rozpoczyna się w roku szkolnym 2023/2024.

Warto zaznaczyć, że udział w projekcie jest bezpłatny, a uczestnicy mają zagwarantowane, m.in.: przygotowanie do wyjazdu, ubezpieczenie zdrowotne i OC, transport, zakwaterowanie, wyżywienie, miejsca praktyk, program kulturowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

Tymczasem przedstawiamy relację uczestników praktyk zawodowych w Maladze:

Dzięki praktykom mogliśmy doskonalić swoje kompetencje językowe oraz zawodowe w branży lotniczej, motoryzacyjnej, mechanicznej i mechatronicznej. Malaga jest pięknym miastem z ciekawą historią. W samym mieście odwiedziliśmy punkt widokowy Mirador Gibralfaro, z którego rozciągał się przepiękny widok na całą Malagę od strony portu. Na ławce przed domem Pablo Picasso zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z artystą. 

Zwiedziliśmy ruiny Rzymskiego Teatru i Katedrę uważaną za arcydzieło andaluzyjskiego renesansu. Mieliśmy też możliwość odwiedzić Muzeum Mody i Motoryzacji, w którym każdy z nas mógłby wybrać coś dla siebie. Niewątpliwie atrakcją wyjazdu był rejs Katamaranem o zachodzie słońca, zaś fani gier komputerowych mogli zwiedzić muzeum gier wideo, w którym podziwiali automaty z kultowymi grami jak np. PAC-MAN.

Pobyt na praktykach nie ograniczył się tylko do rozwijania naszych kompetencji zawodowych i poznania miasta i okolicy. Była to również okazja po raz pierwszy spróbować hiszpańskich potraw, takich jak np. churros z ciepłą czekoladą, owoce morza czy paella.

Czas wolny spędzaliśmy na wiele sposobów: opalając się na plaży i pływając w morzu, spacerując 5 najbogatszą ulica świata, na której znajdują się tylko krajowe sklepy i restauracje. Zagłębiając się w dalsze zakątki Malagi, odkryliśmy zalew, z którego jest odprowadzana woda pitna dla mieszkańców miasta, z tamy którego można podziwiać piękne widoki na panoramę Malagi oraz górę Monte de la Tortuga, z której również zachwycaliśmy się widokiem miasta oraz jego okolicy. Jedną z dodatkowych atrakcji była wycieczka do miasta Ronda, które powstało w VI wieku p.n.e. i  jest rodzinnym miastem Ernesta Hemingwaya, a wybudowane zostało na rozległym kanionie.

Dzięki  wyjazdowi stworzyliśmy bardzo zgrany zespół, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, przeżyliśmy wiele przygód. Dla Mikołaja pobyt w Maladze był niezapomnianym przeżyciem, dla Kuby to możliwość poznania nowej kultury, ale tez sprawdzian samego siebie. Szymon zwraca uwagę na doskonalenie umiejętności zawodowych i komunikowania się w obcym języku, dla Kacpra to wakacje życia, a Antek i Wiktor wyjazd podsumowują  jednym słowem: LUKS.

Jeśli masz możliwość skorzystania z ERASUMUSA, to nie zastanawiaj się 2 razy, bo naprawdę warto. Dzięki projektowi przeżyliśmy niezapomnianą przygodę życia, którą miło i długo będziemy wspominać.

Hasta luego Malaga!!

Praktyczna nauka zawodu uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie została zrealizowana dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską projektu Erasmus+ nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000067796.

źródło: ZSM Krosno

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakaz wwozu zbóż z Ukrainy? “Albo KE się zgodzi, albo zrobimy to sami”
Następny artykułSerwis streamingowy i UNICEF ze wsparciem psychicznym dla młodzieży