A A+ A++

Google opracowało nowe AI do zastosowań medycznych. Narzędzie powie czy pacjent powinien ufać diagnozom opartym na sztucznej inteligencji oraz czy powinien udać się do lekarza w celu uzyskania drugiej opinii.

Źródło fot. Unsplash | National Cancer Institute

i

Jak informuje portal New Scientist, Google opracowało sztuczną inteligencję, która będzie oceniać diagnozy AI stworzonych do celów medycznych. Zdaniem koncernu, nowa technologia może poprawić efektywność analizy wykonywanych skanów, zachowując jednocześnie ich dokładność.

AI podniesie dokładność diagnoz lekarskich

Sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga lekarzom, analizując wyniki badań i skracając tym samym czas potrzebny na postawienie diagnozy. Niestety technologia wciąż jest daleka od ideału i może się mylić, lub co gorsza, dostarczać fałszywe odpowiedzi, co w sytuacjach gdy w grę wchodzi ludzkie życie, jest mocno niepożądane. Google opracowało więc system o nazwie CoDoC, który może znacznie poprawić dokładność analiz dokonywanych przez sztuczną inteligencję.

Stworzona przez amerykański koncern sztuczna inteligencja, eliminuje problemy związane z narzędziami AI stosowanymi przez lekarzy, dotyczącymi m.in. braku odpowiedniej wiedzy medycznej. Technologię zaprojektowano do współpracy z istniejącymi już systemami modeli językowych, wykorzystywanymi do analizy obrazów medycznych, takich jak prześwietlenia klatki piersiowej czy mammogramy. Gdy lekarskie AI zajmie się analizą zdjęcia rentgenowskiego, wówczas CoDoC oceni, czy można polegać na dostarczonej diagnozie, czy też ze względu na wątpliwości, potrzebna jest opinia doświadczonego lekarza.

System najpierw uczy się, jak dokładne jest narzędzie AI w analizie obrazów i jak trafne są jego szacunki w porównaniu z lekarzami. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystuje, by ocenić czy można zaufać analizie kolejnego skanu, czy też powinien go sprawdzić człowiek.

„Jeśli używasz CoDoC razem z narzędziem AI i wynikami prawdziwego radiologa, a następnie CoDoC pomaga zdecydować, której opinii użyć, to dokładność wyników jest lepsza niż w przypadku diagnozy samego człowieka lub sztucznej inteligencji” – mówi Alan Karthikesalingam z Google Health UK, uczestniczący w badaniach.

Podczas testów laboratoryjnych, nowa AI zmniejszyła liczbę fałszywie pozytywnych interpretacji mammografii o 25 procent. Podobne rezultaty uzyskano również w przypadku badań przesiewowych w kierunku gruźlicy.

Jest to niewątpliwie bardzo obiecująca technologia, która może w przyszłości znacznie ułatwić pracę lekarzy, zwiększając trafność stawianych diagnoz. Oczywiście w jej rozwój należy włożyć jeszcze mnóstwo pracy, zanim będzie mogła poradzić sobie z bardziej złożonymi przypadkami. Już teraz jednak pokazuje, jak wielki potencjał mają sztuczne inteligencje w zastosowaniach medycznych.

Google stworzyło AI, które podpowie, czy ufać innym AI - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Art na street’cie”. Mlodzież stworzy sztukę uliczną
Następny artykułPtasia grypa zagraża kotom. Naukowców niepokoi perspektywa przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka