23.01.2020r. 10:38
Zniżka na tranzyt została wprowadzona, aby zachęcić zagraniczne firmy zajmujące się handlem gazem do magazynowania błękitnego paliwa w podziemnych magazynach na Ukrainie. Firmy te mogą bezcłowo korzystać z tych magazynów przez okres trzech lat.
Na koniec 2019 roku w ukraińskich magazynach gazu znajdowało się 2,4 mld m sześc. gazu w ramach projektu bezcłowego przechowania surowca. Był to wzrost ze stanu 1,4 mld m sześc. zanotowanego w sierpniu. Ukraińskie obiekty mają zdolność przechowywania szacowaną na powyżej 32 mld m sześc gazu.
Dotychczas nie było dużego zainteresowania magazynowaniem gazu na Ukrainie z zamiarem jego dalszego eksportu poza Ukrainę. Wiązało się to z dwoma czynnikami: po pierwsze, z wysokimi kosztami ponoszonymi przez strony zainteresowane magazynowaniem gazu na punktach wejścia/wyjścia oraz wysokimi taryfami na przesył gazu pomiędzy punktami transgranicznymi a magazynami gazu. Po drugie, przepustowość gazociągów i liczba punktów transgranicznych, w którym możliwe było wejście oraz wyjście z terytorium Ukrainy jest ograniczona. Taki stan rzeczy spowodowany był poprzednią umową tranzytową Gazpromu z Naftogazem. Nowa formuła tranzytowa pozwala na korzystanie z nowych punktów transgranicznych: Wielkie Kapusiany na granicy słowackiej, Drozdowicze na granicy polskiej, Beregdaroc na granicy węgierskiej i Isaccea na granicy rumuńskiej.
Teraz, w związku z otwarciem nowych możliwości przesyłu oraz rabatem cenowym, zainteresowanie ukraińskimi usługami magazynowymi może się zwiększyć. Możliwości fizycznego importu kształtują się na poziomie 66 mln m sześc. gazu na wszystkich punktach transgranicznych. Dodatkowo istnieje możliwość rewersu wirtualnego na głównej magistrali przesyłowej.
Przechowywanie (opłata za dzień): 0,172
Wtłaczanie: 93,3
Wytłaczanie: 97,2
Perspektywa wykorzystania ukraińskich magazynów gazu w 2020 roku jest dla ukraińskiego operatora obiecująca, zwłaszcza jeżeli nie zmieni się diametralnie sytuacja pogodowa, a firmy handlujące gazem zostaną z niesprzedanym surowcem – czytamy w BiznesAlert.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS