A A+ A++

Od kilku dni na terenie gminy Szubin można podziwiać nowe murale. Powstały w Rynarzewie i Brzózkach.

Murale mają całkowicie inne charaktery. Ten w Rynarzewie jest patriotyczny i odnosi się wprost do patrona szkoły, natomiast mural w Brzózkach inspirowany jest twórczością Vincenta van Gogha.

RYNARZEWO 

Szkoła Podstawowa w Rynarzewie nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Stąd na ścianie szkolonego budynku został namalowany powstaniec i powstańcza flaga. Jak nam powiedziała dyrektorka szkoły Agnieszka Tulińska, mural jest jednym z elementów obchodów 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wykonała go i zaprojektowała (przy sugestiach inicjatorów) Monika Kokocińska, a inicjatorami powstania muralu była dyrekcja i rada rodziców. Dzieło powstało na ścianie o wysokości 12,6 m i szerokości 6,5 m. Jego malowanie zajęło wykonawczynie dwa tygodnie. Praca została zakończona 22 czerwca. Odsłonięcie muralu zaplanowano na luty 2024 roku. To wtedy w szkole zostaną zorganizowane obchody 105-lecia powstania. Jak nam ujawniła dyrektorka szkoły, do lutego wewnątrz powstanie jeszcze jeden powstańczy mural, a na uroczystości, oprócz murali, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Mural na szkole w Rynarzewie powstał na obchody 105-lecia Powstania Wielkopolskiego fot. Remigiusz Konieczka

BRZÓZKI

Od kilku lat w Brzózkach powstają murale inspirowane twórczością Vincenta van Gogha. W ubiegłym roku powstał mural inspirowany ostatnim dziełem malarza Kruki nad łanem zboża, którego wykonawcą był żniński artysta Jarosław Strzałka. W tym roku stowarzyszenie Twórcze Brzózki, które jest pomysłodawcą tworzenia murali, postanowiło odnowić te, wykonane kilka lat temu. Warunki atmosferyczne (słońce i deszcz), a także jakość zastosowanych farb, dały się we znaki muralom. Nadaniem im pierwotnego blasku stało się koniecznością. I choć Jarosław Strzałka nie malował tych starych murali, to stowarzyszenie postanowiło powierzyć żniniakowi zadanie odnowienia wyblakłych dzieł.

Pierwszego dnia czerwca dobiegła końca renowacja Gwieździstej nocy. W przypadku tego muralu wystarczyło nadanie mu nowego blasku. Gorzej było z kolejnym. Drzewo morwowe musiało zostać zamalowane. Jak informowało stowarzyszenie Twórcze Brzózki: Słaba jakość farb użytych do namalowania tego muralu spowodowała znaczne pogorszenie jego stanu technicznego. W miejscu starego powstał nowy mural, który przedstawia inne dzieło van Gogha z 1890 r. pt. Sjesta znana jest również jako Południe – Odpoczynek od pracy. Jego autorem również jest Jarek Strzałka. Wykonał obraz o wymiarach osiem na siedem metrów i jest to najprawdopodobniej największa kopia obrazu holenderskiego mistrza.

Ten mural doskonale oddaje klimat Brzózek. “Sjesta”? Tylko w Brzózkach. fot. Remigiusz Konieczka

Sjesta została ukończona, a teraz odnawiany jest kolejny, ostatni w tym roku mural. Nowym blaskiem będą mogły się pochwalić Wierzby o zachodzie słońca

Remigiusz Konieczka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPilne ostrzeżenie z banku. Uważaj na te telefony i SMSy! [11.07.2023]
Następny artykułRyzeny mogły mieć komory parowe, ale AMD porzuciło ten pomysł