Większość bakterii znalezionych w 74 kuchniach w pięciu krajach europejskich okazała się nieszkodliwa – informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.
Bakterie obecne w żywności, jelitach, w szpitalach i pojawiające się podczas profesjonalnej produkcji żywności zostały już dobrze zbadane. Niewiele natomiast wiadomo o drobnoustrojach zamieszkujących domowe kuchnie.
– Wcześniej stwierdziliśmy znaczne różnice w standardach kuchennych, praktykach przygotowywania żywności i reżimach czyszczenia pomiędzy Francją, Norwegią, Portugalią, Rumunią i Węgrami – powiedziała dr Birgitte Moen, naukowiec z Departamentu Bezpieczeństwa i Jakości Żywności Norweskiego Instytutu Badań nad Żywnością, Rybołówstwem i Akwakulturą (Nofima) w As (Norwegia).
Autorzy pobrali próbki populacji bakterii ze zlewów, desek do krojenia, blatów, uchwytów i przyborów do czyszczenia (zmywaków i ściereczek) używanych w kuchni.
Pomimo dużej liczby gatunków i znacznych różnic w różnorodności bakterii pomiędzy poszczególnymi próbkami, naukowcy zidentyfikowali osiem rodzajów bakterii występujących w większości badanych kuchni. Bakterie te określono jako „mikroflorę podstawową” (core microbiota). Należą do nich Acinetobacter, Pseudomonas, Enhydrobacter, Enterobacteriaceae, Psychrobacter, Chryseobacterium, Bacillus i Staphylococcus.
Autorzy badania podkreślają, że podstawowa mikroflora przetrwała pomimo znacznych różnic między poszczególnymi kuchniami objętymi badaniem. W niektórych kuchniach brakowało zmywarek, zlewu, a nawet bieżącej wody.
Naukowcy wiedzieli, że szkodliwe bakterie dostają się do kuchni wraz ze skażoną żywnością, zaś ich rodzaj różni się w zależności od kraju. Salmonella nie stanowi na przykład problemu w Norwegii, natomiast w Europie kontynentalnej jest najczęściej zgłaszaną przyczyną chorób przenoszonych drogą pokarmową.
Jak zaznaczyła Moen, wiedzę o bakteriach zamieszkujących domowe kuchnie można by wykorzystać do zapobiegania chorobom, a nawet opracowania bardziej higienicznych projektów kuchni i lepszych przyborów do czyszczenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS