W piątek 14 lipca media obiegła informacja o tym, że rosyjski rząd podjął decyzję o zamknięciu polskiej placówki konsularnej w Smoleńsku. Zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Michaił Miszustin. Oświadczenie w związku ze sprawą wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Moskwie w dniu 14 lipca 2023 r. otrzymał notę dyplomatyczną Federacji Rosyjskiej o cofnięciu wydanej 27 czerwca 2011 r. zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku. Urząd zostanie zlikwidowany z dniem 31 sierpnia 2023 r., a jego dotychczasowe zadania sprawować będzie bezpośrednio Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie” – czytamy w komunikacie.
Rosja zamyka polski konsulat w Smoleńsku. MSZ wydało oświadczenie
W dalszej części oświadczenia podkreślono, że „Smoleńsk i Katyń jako miejsca mordu niemal 22 tysięcy obywateli państwa polskiego przez NKWD w 1940 r. oraz katastrofy smoleńskiej w 2010 r. mają szczególny, symboliczny wymiar dla wszystkich Polaków”.
„Decyzja rosyjskich władz to przejaw coraz bardziej śmiałych prób fałszowania historii i negowania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie i konkretnych, znanych z imienia i nazwiska obywateli tego państwa. Dzisiejsze zbrodnie popełniane na Ukrainie to kontynuacja tej barbarzyńskiej praktyki” – zaznaczyło polskie MSZ. Wyrażono również nadzieję, że nadejdzie czas, gdy Federacja Rosyjska i jej władze uszanują prawdę historyczną i rozliczą się z własną przeszłością, co sprawi, że przestaną stanowić zagrożenie dla świata.
Agencja Konsularna RP w Smoleńsku. Jakie były jej zadania?
MSZ poinformowało również, że do zadań Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku należało w szczególności sprawowanie nadzoru nad miejscem katastrofy smoleńskiej oraz Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu. Urząd stanowił również wsparcie dla polskich pielgrzymów, którzy regularnie odwiedzali miejsca pochówku i pamięci ważne dla strony polskiej. „Również potomkowie pomordowanych przez NKWD obywateli Związku Sowieckiego, którzy zostali pochowani obok Polaków, mogli dzięki funkcjonowaniu polskiego urzędu poznać prawdę o sowieckich zbrodniach i lepiej zrozumieć historię własnego kraju” – podano.
„Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych. Rzeczpospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi. Jednocześnie MSZ podkreśla, że służby konsularne RP uczynią wszystko, by polscy obywatele pragnący oddać hołd pomordowanym, potrzebujący nagłej pomocy konsularnej otrzymywali nadal wszelkie niezbędne wsparcie” – czytamy w oświadczeniu MSZ.
Czytaj też:
Premier Morawiecki reaguje na ruch rosyjskiego rządu. „Będziemy odpowiadali symetrycznie”Czytaj też:
Były prezydent Rosji grozi uderzeniem w Europę Wschodnią. „Tutaj nie ma się czego wstydzić”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS