A A+ A++

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z zakazem reklamowania działalności przez apteki na podstawie polskiego Prawa farmaceutycznego.

Obowiązujące obecnie przepisy zakazujące aptekom reklamy powinny zostać zmienione – twierdzą przedstawiciele branży. W dużym skrócie, w obecnie obowiązującym stanie prawnym, dopuszczone są jedynie informacje dotyczące lokalizacji apteki i godzin otwarcia apteki. Nie mogą informować za to m.in. o tym jakie świadczenia oferowane są w ramach działalności punktu aptecznego. 

Zmiany przepisów domagają się pracodawcy. Problem dostrzega także Unia Europejska. Komisja początkowo skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w styczniu 2019 r., a następnie uzasadnioną opinię w lipcu 2020 r. Ponieważ Komisja uważa, że Polska nadal narusza przepisy UE, w piątek zadecydowała o skierowaniu sprawy zakazu reklamy aptek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komisja uważa, że polskie prawo narusza dyrektywę o handlu elektronicznym, zgodnie z którą członkowie zawodów regulowanych, tacy jak farmaceuci, powinni mieć możliwość korzystania z usług społeczeństwa informacyjnego w celu promowania swojej działalności. Ponadto, Unia zwraca uwagę na zapisy Traktatu  funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Chodzi o art. 49 i art. 56. Jak argumentuje Komisja Europejska, całkowity zakaz nie jest uzasadniony i nie jest proporcjonalny w kontekście interesu zdrowia publicznego.

-Chociaż można pozostawić pewne niezbędne ograniczenia, aby zapobiec praktykom marketingowym, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie publiczne, całkowity zakaz reklamy hamuje konkurencyjność rynku i stanowi przeszkodę w rozwoju i promowaniu nowoczesnych usług, które mogą przynieść bezpośrednie korzyści pacjentom – czytamy w materiałach przekazanych przez Komisję Europejską.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIMP na żużlu. Druga odsłona rywalizacji o tytuł
Następny artykułProf. Domański: Konfederacja działa pod kątem opłacalności