A A+ A++

Letnie, wieczorne spacery po lesie mogą niektórym szczęściarzom przynieść niezapomniane wrażenia. Nie mówimy tu jednak o ataku krwiożerczych komarów czy potknięciu się o wystające z ziemi korzenie. Chodzi o zaobserwowanie drobnych światełek, poruszających się nad runem leśnym. Widzieliście kiedyś iskrzyki w akcji?

Zobacz wideo
Największy gatunek szerszenia na świecie pojawił się w USA

W polskich lasach można podziwiać niesamowity spektakl świetlny w wykonaniu iskrzyków

Lasy Państwowe często publikują w swoich mediach społecznościowych apele i ostrzeżenia, aby uważać na pewne zwierzęta, niebezpieczne rośliny czy trujące grzyby. Tym razem jednak jest się z czego cieszyć. Nadleśnictwo Kluczbork wrzuciło zdjęcia z wyjątkowego widowiska.

“Późnym wieczorem w niektórych lasach zaczyna się niesamowite widowisko – świecące samce iskrzyków latają, poszukując samic, które siedzą na roślinach i świeceniem przywabiają swoich potencjalnych partnerów”, czytamy w opisie nad zdjęciami. 

Czy zbieranie jagód czy poziomek w lesie może być karalne?

Ujęcia przedstawiają lot kilkunastu iskrzyków. Widok przypomina nieco rozmazane fluorescencyjne nitki unoszące się w powietrzu. Jest to widok 10-sekundowego naświetlenia owadów w ruchu. Żółtawe i jasnozielone smugi światła wyglądają nieco chaotycznie, co nadaje im jeszcze większego uroku. Iskrzyki najłatwiej wypatrzyć w lasach, parkach i na łąkach na południu Polski. 

Robaczki świętojańskie świecą z miłości

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego i jak świetlikowate, zwane potocznie robaczkami świętojańskimi, świecą się w ciemności. Otóż prawda jest taka, że świecą się nie całe owady, a jedynie ich odwłoki. Zapalające się i gasnące światełko ma na celu przywabić potencjalną partnerkę. Co ciekawe, zdolność świecenia mają nie tylko dorosłe osobniki, ale i larwy. Leśnicy twierdzą, że nawet jajeczka iskrzyków przejawiają zdolności do chemiluminescencji, czyli zjawiska produkcji fal świetlnych.

Tajemnicze 'worki' w polskich lasach

Świetlikowate, które w Polsce można napotkać to iskrzyki, świeciuchy i świetliki świętojańskie. Największą aktywność przejawiają od początku astronomicznego lata (stąd popularna nazwa: Noc Świętojańska), kiedy to zaczynają sezon godowy. Warto w lipcu wybrać się na spacer do lasu. Istnieje bowiem szansa, że na własne oczy doświadczymy “zalotów” świecących owadów. Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodziny Muzykujące – kolejna impreza w Złoczewie 23 lipca
Następny artykuł25-річна водійка з Волині у стані сильного сп'яніння збила жінку і втекла