7 lipca minęła 160. rocznica bitwy pod Zbrzeźnicą. Walczący tam powstańcy pochowani zostali początkowo w Zbrzeźnicy a następnie przeniesieni na zambrowski cmentarz. Wczoraj, 10 lipca w rocznicę pochówku historycy przypomnieli nam o wydarzeniach z lat 1863 i 1864 – czasu Powstania Styczniowego.
Wykład otworzył pracownik Regionalnej Izby Historycznej Jarosław Strenkowski, który w krótkiej wypowiedzi przedstawił rys historyczny potyczki pod Zbrzeźnicą. Warto dodać, że uznaje się iż było to starcie zwycięskie. Wojska rosyjskie najprawdopodobniej z dużymi stratami wycofały się z pola bitwy.
Szerszy obraz zmagań z zaborcą przedstawił dr. hab. Krzysztof Sychowicz. Jak się okazuje, Powstanie Styczniowe, które zostało najsłabiej przygotowane – walczyło najdłużej. Represje, które skierował zaborca na tereny wspierające powstańców były wyjątkowe: konfiskaty majątków, zsyłki na Sybir, pogłębiona rusyfikacja i odbieranie praw miejskich.
Głos zabrał też Senator RP Marek Adam Komorowski, który tamte wydarzenia odniósł do czasów obecnych, zastanawiają się nad podobieństwami i różnicami. Głos zabrał Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, który przypomniał o upamiętnieniu powstańców w czasie niedzielnych uroczystości w Zbrzeźnicy.
Na zakończenie pracownik Regionalnej Izby Historycznej Jarosław Strenkowski przypomniał opracowanie Michała Kaczyńskiego z Archiwum Państwowego w Łomży w którym znajduje się zestawienie osób represjonowanych przez carat. W publikacji znajduje się około 600 osób z naszych terenów, co pokazuje powszechne i bezdyskusyjne poparcie dla Powstania.
O opracowaniu Michała Kaczyńskiego pisaliśmy w artykule: Czy Twój przodek walczył w Powstaniu Styczniowym?
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS