Grupa byłych wysokich rangą urzędników ds. bezpieczeństwa narodowego USA spotkała się w kwietniu br. z Rosjanami bliskimi Kremlowi i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, aby omówić możliwość wynegocjowania zakończenia wojny na Ukrainie.
Poinformowała o tym stacja NBC News, powołując się na czterech byłych i dwóch obecnych urzędników amerykańskich, znających kulisy tych rozmów.
Ławrow w Nowym Jorku. O czym rozmawiał z Amerykanami?
Ławrow miał spędzić kilka godzin z Amerykanami w Nowym Jorku, dokąd udał się, by przemawiać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, której w kwietniu przewodniczyła Rosja.
Z szefem rosyjskiej dyplomacji rozmawiali przewodniczący Rady ds. Stosunków Zagranicznych i były dyplomata Richard Hass, wraz z ekspertem ds. europejskim Charlesem Kupchan i ekspert ds. Rosji Thomas Graham. Wszyscy trzej pracowali w przeszłości w Białym Domu i Departamencie Stanu.
Amerykańska i rosyjska delegacja miały omówić sprawy najtrudniejsze, takie jak losy terytoriów ukraińskich okupowanych przez Rosję oraz warunki, jakie obie strony uznałyby za możliwe do podjęcia rokowań pokojowych.
Oprócz tego spotkania odbyło się kilka dyskusji z udziałem szefów czołowych rosyjskich think tanków oraz instytutów badawczych z zakresu stosunków międzynarodowych, które uznawane są za bliskie Władimirowi Putinowi lub utrzymujące stałe kontakty na Kremlu. Źródła NBC odmówiły podania ich nazwisk, powołując się na względy bezpieczeństwa.
Według tych doniesień co najmniej jeden były urzędnik USA udał się do Rosji, aby omówić kwestie związane z wojną na Ukrainie. Ponadto w dyskusjach wzięli udział byli urzędnicy Pentagonu, w tym Mary Beth Long, która była zastępcą sekretarza obrony i aktywnie współpracowała z NATO.
Rokowania pokojowe za plecami Ukrainy?
Według źródeł NBC administracja Joe Bidena wiedziała o tych spotkaniach, ale nie odbywały się one na prośbę Białego Domu. Uczestnicy rozmowy z Ławrowem poinformowali o jej wynikach Radę Bezpieczeństwa Narodowego USA.
Były ambasador USA w Rosji Michael McFaul jest sceptycznie nastawiony do takich kontaktów. Jego zdaniem omawianie rozwiązań pokojowych bez udziału Ukraińców mogłoby podważyć stanowisko Białego Domu, który publicznie podkreśla, że o przyszłości Ukrainy nie można rozmawiać bez Kijowa.
Czytaj też:
Cztery kraje mają dać Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. “Umowa prawie gotowa”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS