Trwa 498. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 6 lipca 2023 r.
18:45. SBU: Znacjonalizowano rosyjski samolot
Decyzją ukraińskiego sądu znacjonalizowano rosyjski samolot pasażersko-transportowy An-140-100, który jeszcze przed lutym 2022 roku, czyli początkiem agresji Kremla, znalazł się w naszym kraju i miał tam przejść obsługę techniczną – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Maszyna o wartości niemal 150 mln hrywien, czyli blisko 17 mln zł, należała do objętego sankcjami rosyjskiego państwowego koncernu Rostech, czyli podmiotu, który jest wiodącym producentem samolotów bojowych dla armii agresora. Przed wojną An-140-100 został przekazany ukraińskiemu koncernowi lotniczemu Antonow, a następnie miał powrócić do Rosji po dokonaniu niezbędnych modyfikacji technicznych, a następnie testów – czytamy na stronie internetowej SBU.
Decyzję w sprawie samolotu podjął Najwyższy Sąd Antykorupcyjny na wniosek resortu sprawiedliwości – dodano w komunikacie ukraińskiej służby.
18:35. Z rosyjskiej niewoli powróciło 45 ukraińskich żołnierzy
Z rosyjskiej niewoli powróciło dziś do domu 45 ukraińskich żołnierzy i przedstawicieli innych struktur siłowych – Gwardii Narodowej, straży granicznej i sił Obrony Terytorialnej; uwolniliśmy też dwoje dzieci w wieku sześciu i dziesięciu lat – powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Wśród wojskowych powracających do kraju jest m.in. 41 szeregowych i dwóch oficerów. Uwolniliśmy obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, a także żołnierzy walczących pod Bachmutem w Donbasie oraz na kierunkach charkowskim i zaporoskim. Każdy spośród nich to bohater. Nie ustajemy w naszych wysiłkach, ponieważ wszyscy uwięzieni Ukraińcy mają znaleźć się w domach. I znajdą się – zadeklarował Jermak w komunikacie na Telegramie.
„Dzisiaj (uwolniliśmy) też sześcioletniego Renata i dziesięcioletnią Warwarę, nielegalnie deportowanych do Rosji. Ich matka, medyk wojskowy, została uwolniona podczas wielkiej wymiany (jeńców) w kwietniu 2022 roku. Wraz z mężem od dawna czekała na powrót swoich dzieci, które Rosja bezprawnie wywiozła (z Ukrainy) i próbowała to ukryć”
— oznajmił polityk w kolejnej wiadomości.
17:30. Schrony we Lwowie otwarte całą dobę
W nocy, gdy Rosja dokonała ataku rakietowego na Lwów, otrzymaliśmy 10 doniesień o zamkniętych schronach przeciwlotniczych na terenie miasta; dlatego zdecydowaliśmy, że odtąd wszystkie schrony mają być otwarte przez całą dobę – poinformował na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy.
„To decyzja niełatwa, ale jedyna słuszna. Jako że nie można zagwarantować w 100 procentach, że schrony będą (na czas) otwierane, zabraniamy je zamykać. Odpowiednie osoby, wyznaczone przez właściciela budynku, muszą opracować procedury, zgodnie z którymi ukrycia będą swobodnie dostępne przez 24 godziny na dobę. (…) Postanowienie jest ostateczne i nie podlega dyskusji”
— powiadomił mer.
„Odległość nie ma dla wroga absolutnie żadnego znaczenia – Lwów, Kijów i Kramatorsk mogą być ostrzelane w taki sam sposób. Dlatego należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo” – zaznaczył Sadowy.
16:55. Zawodowe siły zbrojne na Ukrainie
Po zakończeniu wojny z Rosją zrezygnujemy z poboru do armii i utworzymy zawodowe siły zbrojne; chcemy, żeby nasz kraj spełniał wszystkie standardy NATO – zarówno pod względem uzbrojenia i sprzętu wojskowego, jak też analiz i planowania – oznajmił w czwartek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Jednocześnie zostaną utworzone dwa komponenty sił rezerwy. Wszystkie osoby podlegające służbie wojskowej będą regularnie przechodzić obowiązkowe szkolenia w określonych specjalnościach
— dodał szef rządu.
16:10. Jest piąta ofiara rosyjskiego ostrzału Lwowa
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Lwów, przeprowadzonego w nocy, wzrosła z czterech do pięciu; rannych zostało 36 mieszkańców, spod gruzów uratowano siedem osób – poinformowała na Telegramie ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Z miejsca zdarzenia ewakuowano 64 osoby. Misja ratunkowa wciąż trwa – dodano w komunikacie DSNS.
CZYTAJ TAKŻE:
— Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Lwów. Spod gruzów uratowano siedem osób. Konsul: Nie ucierpieli obywatele Polski
16:00. Jutro spotkanie Zełenskiego z Erdoganem?
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uda się jutro do Turcji, by spotkać się z prezydentem Recepem Tayipem Erdoganem – podały tureckie media. Według prorządowego dziennika „Sabah” rozmowy przywódców mają dotyczyć porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.
Umowa dotycząca korytarza zbożowego na Morzu Czarnym została podpisana w lipcu 2022 roku; negocjacje w tej sprawie toczyły się przy mediacji Turcji i pod auspicjami ONZ. Porozumienie wygasa jednak 17 lipca, a Moskwa nie chce go przedłużyć.
Zełenski udaje się do Stambułu na cztery dni przed rozpoczęciem dorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie – przypomina AFP.
15:10. Nieoficjalne negocjacje pokojowe na linii USA-Rosja?
Byli amerykańscy dyplomaci i oficjele prowadzili nieoficjalne rozmowy z Rosjanami bliskimi Kremlowi oraz z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem, by przygotować grunt pod potencjalne negocjacje dotyczące zakończenia wojny na Ukrainie – podała w czwartek telewizja NBC News. Do rozmów z Ławrowem miało dojść w kwietniu w Nowym Jorku „za wiedzą, lecz nie z polecenia” administracji USA.
Według NBC, która powołuje się na czterech byłych i dwóch obecnych przedstawicieli administracji, w kwietniu z Ławrowem spotkali się m.in. były dyplomata i szef ośrodka Center for Foreign Relations (CFR) Richard Haass, ekspert ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w gabinecie Obamy Charles Kupchan oraz ekspert od spraw rosyjskich, były dyplomata Thomas Graham. Wszyscy to członkowie CFR.
Podczas rozmowy w Nowym Jorku miały zostać poruszone najbardziej drażliwe tematy, w tym „los kontrolowanych przez Rosję terytoriów, których Ukraina może nigdy nie wyzwolić”. Miała być to jednak tylko jedna z szeregu rozmów toczących się głównie między byłymi oficjelami z USA i „prominentnymi Rosjanami” bliskimi Kremla.
15:00. Rosja na krawędzi wojny domowej?
Rosja znajduje się na krawędzi wojny domowej, do sprowokowania której wystarczy mały wewnętrzny spór – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Times” generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Jak wyjaśnił, ocena ta opiera się na przeprowadzonej przez HUR analizie tajnego wewnętrznego badania przeprowadzonego przez rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych na temat poparcia społecznego podczas buntu Grupy Wagnera. Wyjaśnił, że rosyjskie MSW wykorzystuje technologię szpiegowską nowej generacji, która pozwala monitorować poszczególne aplikacje do komunikowania się w internecie, trendy w mediach społecznościowych i nastroje w sieci. W kluczowych dniach buntu, 24 i 25 czerwca, rosyjskie ministerstwo oceniło, że Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, miał większe poparcie społeczne w 17 z 46 obwodów Rosji, prezydent Władimir Putin w 21, a w pozostałych poparcie dla obu było zbliżone.
„To właśnie widzimy teraz: rosyjskie społeczeństwo jest rozdarte na dwie części. Sytuacja wskazuje dokładnie na to, o czym mówiły nasze służby: że Federacja Rosyjska znajduje się na krawędzi wojny domowej. Musi dojść do małej wewnętrznej +afery+, a konflikt wewnętrzny zostanie zintensyfikowany” – powiedział Budanow.
14:50. Ukraina zrównała się z Rosją pod względem liczby czołgów
Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, ukraińska armia zrównała się z rosyjską pod względem liczby czołgów, które mogą zostać użyte na polu walki; niewykluczone, że Kijów dysponuje obecnie nawet nieco większą liczbą tych pojazdów niż Moskwa – powiadomiła agencja Bloomberga.
Rosyjska armia posiadała przed wojną około 3,4 tys. czołgów, lecz doznała pod tym względem ogromnych strat. Według wielu analityków, m.in. ekspertów Instytutu Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii, a także holenderskiej grupy badawczej Oryx, liczba tych maszyn zmniejszyła się w Rosji o połowę, a nawet spadła do około 1,4 tys. – czytamy na portalu Bloomberga.
Półtora roku temu Ukraina dysponowała 987 czołgami. Biorąc pod uwagę mniejsze straty tego państwa podczas wojny, a także dostarczenie Kijowowi 471 maszyn przez kraje partnerskie, można zakładać, że arsenał pancerny ukraińskiej armii to obecnie około 1,5 tys. maszyn. Ponadto 286 czołgów obiecanych przez państwa Zachodu jeszcze nie dotarło na Ukrainę – zauważył Bloomberg.
14:00. Drony dla ukraińskiej armii
Portugalska firma Tekever rozpoczęła wytwarzanie dronów bojowych dla sił zbrojnych Ukrainy, podały lizbońskie media, dodając, że za produkcją urządzeń nie stoi rząd Portugalii Antonia Costy.
Według publicznej telewizji RTP produkcja portugalskich dronów trafiających od lipca na Ukrainę jest finansowana za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy (IFU).
Fundusz ten, jak przypomniała portugalska agencja prasowa Lusa, ma na celu “wzmocnienie zdolności Ukrainy do ochrony krytycznej infrastruktury, ludności cywilnej i wojska”.
13:10. Rosyjski szantaż atomowy osiąga częściowe sukcesy
Rosyjski szantaż atomowy wymierzony w państwa zachodnie osiąga częściowe sukcesy. Kreml nie chce jednak żadnego wypadku nuklearnego – ocenił były estoński dyplomata i ekspert ds. bezpieczeństwa Rainer Saks.
Kreml od początku wojny próbuje grozić bronią nuklearną. Pamiętajmy, że na początku Rosja okupowała teren elektrowni jądrowej w Czarnobylu, a także próbowała ostrzeliwać inne elektrownie jądrowe na południu Ukrainy, które obecnie znajdują się na terenach kontrolowanych przez Kijów. Przez cały czas angażowała się w szantaż nuklearny i był on skierowany przede wszystkim do krajów zachodnich”
— przypomniał Saks.
Myślę, że w pewnym stopniu to zadziałało, bo na pewno zwiększyło ostrożność krajów zachodnich. Rosja chce w ten sposób powstrzymać Zachód przed nieograniczonym wspieraniem Ukrainy”
— dodał ekspert.
13:00. Rosjanie sprowadzają do elektrowni niekompetentnych pracowników
Rosyjscy okupanci ściągają do okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy niedoświadczonych i niekompetentnych pracowników; co gorsza, takie osoby są tam powoływane na kierownicze stanowiska – ostrzegł ukraiński państwowy koncern energetyczny Enerhoatom.
„Kierownikiem zmiany w jednym z bloków energetycznych został (dotychczasowy) pracownik elektrowni atomowej w Bałakowie we Rosji. Jego doświadczenie zawodowe to zaledwie siedem miesięcy! Takie stanowisko wymaga znacznie większego doświadczenia, ponieważ wiąże się z operacyjnym zarządzaniem reaktorem”
— czytamy w komunikacie Enerhoatomu opublikowanym na Telegramie
12:20. ISW: Kreml obawia się kolejnego buntu zbrojnego
Kreml nadal wykazuje zaniepokojenie ryzykiem zbrojnego buntu w Rosji po rebelii najemniczej Grupy Wagnera i jej szefa Jewgienija Prigożyna z 23-24 czerwca – informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Jeden z prokremlowskich portali internetowych przekazał, że policja obwodu moskiewskiego będzie się szkolić w zakresie taktyk walki miejskiej, strzelania z lekkiego karabinu maszynowego, rzucania granatami i ratownictwa w celu doskonalenia swoich umiejętności w następstwie buntu Grupy Wagnera.
„Takie szkolenie wskazuje, że Kreml stara się poprawić zdolności sił bezpieczeństwa w Moskwie do obrony reżimu przed potencjalnymi przyszłymi zagrożeniami. Jest mało prawdopodobne, aby rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych odpowiednio przygotowało policję z obwodu moskiewskiego do walk miejskich, biorąc pod uwagę, że niektóre jednostki policji już wyrażają brak zainteresowania nowymi planami szkolenia” – ocenia ISW.
11:30. Bank centralny Belgii przeciw odbudowie Ukrainy z rosyjskich aktywów
Wykorzystanie miliardów euro zablokowanych rosyjskich aktywów w belgijskim gigancie finansowym Euroclear dla odbudowy Ukrainy może stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej. Takie stanowisko przedstawił bank centralny Belgii – donosi portal gazety „De Tijd”, na który powołuje się agencja Belga.
Od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie Euroclear blokuje aktywa wszystkich swoich rosyjskich klientów.
11:15. Zełenski w Bułgarii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Sofii – podała bułgarska telewizja publiczna. Wizyta odbywa się na zaproszenie rządu Bułgarii, ale Zełenski spotka się również z raczej niechętnym Ukrainie prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.
Rozmowy z bułgarskimi władzami w obecności premiera, ministra obrony Todora Tagarewa i ministra energetyki Rumena Radewa (nazwiska tego ministra i prezydenta Bułgarii są takie same) dotyczyć będą poparcia politycznego Bułgarii dla Ukrainy i jej przyłączenia do NATO oraz współpracy w dziedzinie energetyki.
10:10. Śmiertelne ofiary rosyjskich ataków
W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków zginęło w całej Ukrainie sześć osób cywilnych, a około 50 zostało rannych – podał portal Ukrainska Prawda na podstawie informacji z obwodowych administracji wojskowych z całego kraju.
Cztery osoby poniosły śmierć w ostrzale rakietowym Lwowa w nocy ze środy na czwartek, 34 zostały ranne. W obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, w wyniku rosyjskiej agresji zginęły dwie osoby. W tym obwodzie odnotowano 10 rannych, w tym dziecko.
10:05. Jermak: Trzeba karać państwa, które przekazują Rosji komponenty do produkcji rakiet
Nocny atak sił rosyjskich na Lwów pokazuje, że Ukraina potrzebuje więcej obrony powietrznej i konieczne jest wdrożenie mechanizmów karania państw trzecich za eksport do Rosji ważnych komponentów do produkcji rakiet – napisał na Telegramie szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
„Potrzebne są mechanizmy karania państw za reeksport do Federacji Rosyjskiej ważnych komponentów do produkcji rakiet” – stwierdził najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
09:50. Rosjanie ściągają wojska z całego kraju, by odpierać ukraińską kontrofensywę
Ciężar odpierania ukraińskiej kontrofensywy ponoszą formacje wojskowe ściągane z całej Rosji, co podkreśla do jakiego stopnia wojna zaburzyła ustaloną strategię obronną tego kraju – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, silnie umocnionych linii broni 58. Armia Ogólnowojskowa, która zwykle zabezpiecza niestabilny rosyjski region Kaukazu, a w okolicach Wełykiej Nowosiłki front utrzymują, 5. Armia Ogólnowojskowa i piechota morska, które rutynowo stacjonują 7000 km dalej jako równowaga dla potęgi Chin.
Z kolei wokół Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, obrona jest obecnie w dużej mierze tworzona przez pułki powietrznodesantowe stacjonujące zwykle w zachodniej Rosji, które zwykle działają jako elitarne siły szybkiego reagowania w przypadku napięć z NATO.
„Sposób, w jaki Rosja akceptuje ryzyko w całej Eurazji, podkreśla, jak wojna zaburzyła ustaloną strategię narodową Rosji” – uważa brytyjski resort obrony
09:45. Rosjanie uderzyli w Lwów, bo ma słabszą obronę powietrzną
Dlaczego to Lwów został zaatakowany w nocy ze środy na czwartek pociskami rakietowymi Kalibr? Mówi się, że Rosjanie uderzyli w nasze miasto, bo leży daleko na zachodzie kraju, więc ma słabszą obronę powietrzną – powiedział lwowski dziennikarz Wołodymyr Pawliw.
W porównaniu z miastami znajdującymi się bliżej frontu i ze stolicą, we Lwowie brakuje jednostek obrony powietrznej – dodał dziennikarz.
„Usłyszałem w nocy wybuch, około trzeciej. Rano zadzwoniła znajoma i powiedziała, że „uderzyło” w dom mojego znajomego. To koło uczelni wojskowej. Zadzwoniłem do niego, on potwierdził, ale nic mu się nie stało” – powiedział Pawliw.
09:15. Mer Lwowa: Celem Rosji jest zabijanie cywilów
Jest to jeden z największych ataków na cywilną infrastrukturę Lwowa od początku tej wojny; Rosja zaatakowała, bo jej celem jest zabijanie cywilów – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy po nocnym ataku rakietowym sił rosyjskich na miasto.
„W tej chwili mamy cztery osoby zabite. Do tego czasu 33 mieszkańców poprosiło o pomoc medyczną. 13 z nich zostało hospitalizowanych. Są skomplikowane przypadki. Służby ratownicze kontynuują akcję. Pod gruzami może być jeszcze kilka osób”
– oświadczył.
02:50. CNN: prezydent Zełenski chciał, żeby kontrofensywa rozpoczęła się wcześniej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w wywiadzie dla CNN, że chciał, aby kontrofensywa jego wojsk rozpoczęła się „znacznie wcześniej”, żeby uprzedzić rosyjską obronę. Potrzebował jednak do tego większej ilości broni.
Zełenski powiedział, że ukraińska kontrofensywa została „spowolniona” przez umocnioną rosyjską obronę. Dodał, że żałuje, że dostawy broni z Zachodu nie pozwoliły na rozpoczęcie działań zbrojnych „znacznie wcześniej”.
Chcieliśmy rozpocząć naszą kontrofensywę wcześniej, ale potrzebowaliśmy do tego większej ilości broni
— przyznał Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN.
Jeśli będzie się ona rozwijała wolniej, to większa część Ukrainy zostanie zaminowana. Dajemy naszemu wrogowi czas na rozmieszczenie min i przygotowanie linii obrony. Na niektórych kierunkach frontu nie możemy nawet myśleć o przeprowadzeniu kontrofensywy, ponieważ nie mamy odpowiedniej ilości broni
— dodał Zełenski.
Prezydent Ukrainy podziękował także wszystkim sojusznikom za wsparcie zbrojne i humanitarne.
02:00. Alarm lotniczy w całym kraju
W nocy z środy na czwartek w całej Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy – podały ukraińskie media. Istnieje zagrożenie atakiem pociskami manewrującymi Kalibr.
Na początku alarm powietrzny ogłoszono w obwodach kijowskim, sumskim, połtawskim, żytomierskim, czernihowskim, winnickim, czerkaskim i charkowskim.
Następnie rozszerzono go na wszystkie regiony centralne oraz zachodnie Ukrainy. Później alarmem został objęty cały kraj.
Siły zbrojne Ukrainy ostrzegają ponadto przed atakiem pociskami manewrującymi Kalibr.
Jak zauważono, kilka pocisków miało lecieć na północ znad Morza Czarnego.
00:00. Zełenski: Wszystko zależy od naszych partnerów
Do kluczowego dnia szczytu NATO w Wilnie pozostał dokładnie tydzień. To oznacza tydzień do kluczowego momentu dla naszego wspólnego bezpieczeństwa w Europie
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Pracujemy z naszymi partnerami najciężej, jak tylko możemy, aby nasze wspólne bezpieczeństwo w Wilnie przeważyło. Wszystko zależy od naszych partnerów
— dodał.
Chwała wszystkim ukraińskim bohaterom! Chwała każdej z naszych brygad bojowych, wszystkim jednostkom naszych sił obronnych i bezpieczeństwa! Chwała Ukrainie!
— zakończył Zełenski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS