Uczniowie, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce mogą liczyć na stypendium ufundowane przez miasto Ostrów Wielkopolskim. Wręczane są co roku uczniom klas od I do VIII jako motywacja do odnoszenia dalszych sukcesów w nauce. Jednak nie każdy uczeń osiągający odpowiednio dobre wyniki w nauce ma szansę, aby takie stypendium uzyskać. Zmieniono więc zasady przyznawania nagród finansowych.
Do tej pory stypendia w kwocie 600 złotych były przyznawana uczniom klas IV-VI, którzy osiągnęli średnią minimum 5,50. Z kolei stypendium w wysokości 700 złotych otrzymywała młodzież z klas VII-VIII, których średnia ocen przekroczyła 5,30.
Radni przegłosowali zmianę zasad przyznawania nagród motywacyjnych tak, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. – Teraz wszyscy uczniowie będą otrzymywać równą kwotę 400 złotych. Różnica polega na średniej. Uczniowie klas IV-VI muszą zdobyć średnią 5,60, a ci z klas VI-VIII średnią 5,40 – wyjaśnia Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Wyjątkiem będą uczniowie, którzy oprócz średniej będą laureatami konkursów na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym oraz kiedy będą odnosić sukcesy na tych szczeblach w sporcie, czy muzyce lub sztuce. – Dla takich uczniów kwota stypendium będzie wynosić 1200 złotych – dodaje Górski.
Zdaniem wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w okół przyznawania stypendiów powstało coś na kształt „wyścigu szczurów”. – Szkoły podstawowe nie są tym miejscem gdzie należy się ścigać dla pieniędzy. Jest to oczywiście pewnego rodzaju nagroda, wyróżnienie, ale chcemy żeby to się działo w sposób rozumy także z udziałem nauczycieli, wychowawców. Ważni są też rodzice, którzy często podsycali tę atmosferę i mówię o tym otwarcie i szczerze – mówi Górski.
Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim ma także porozumieć się z dyrektorami szkół, by wewnątrzszkolny system oceniania był jednolity. Tak, aby każdy z uczniów miał równe szanse na zdobycie stypendium.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS