A A+ A++

Kwiat mikołajek: oryginalna roślina do ogrodu

Mikołajek (Eryngium) to roślina zdecydowanie nietypowa. Ma bardzo oryginalne kwiaty, których kształt zależy od odmiany. Najbardziej ozdobny jest mikołajek alpejski. Płatki jego kwiatów mogą przypominać kolce, które wyrastają u dołu “puszystej” kolby. Pojedyncze kwiaty wyrastają na długich łodygach. Zazwyczaj rosną na wysokość ok. 1 metra. Ich kwiatostany różnią się trochę kształtami w zależności od odmiany. W Polsce uprawia się także mikołajka: nadmorskiego, płaskolistnego, ametystowego.

Niektóre odmiany rosną w naszym kraju także w stanie dzikim. Przykładowo, mikołajka nadmorskiego można zobaczyć nad polskim morzem, m.in. na Mierzei Wiślanej, ale niestety jest go coraz mniej.  Zazwyczaj są niebiesko-fioletowe, choć mogą być także białe i czerwone. Mikołajek jest miododajny, uwielbiają go pszczoły i motyle. Warto go mieć również dlatego, że wspaniale nadaje się do suchych bukietów, bo zachowuje swój oryginalny kolor. 

Czytaj też: Jak pielęgnować anturium? Z tą egzotyczną pięknością łatwo nie jest, ale warto

Jakie wymagania ma mikołajek?

Mikołajek to bylina, czyli roślina wieloletnia. Jest odporna na mróz, dlatego bez problemu radzi sobie podczas polskich zim. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, ubogich, dlatego tak świetnie czuje się m.in. na plażach. Oprócz tego można go uprawiać także na skalniakach. Gleba nie musi więc być żyzna (a nawet nie powinna być!), ale musi być przepuszczalna. Bardzo ważne jest niedopuszczenie do nadmiaru wilgoci i zastoju wody.

Te rośliny muszą mieć odpowiedni drenaż w glebie, aby ich korzenie nie zgniły. Mikołajki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Rośliny Eryngium nie przepadają za przesadzaniem, dlatego dobrze przemyśl stanowisko, na którym chcesz je posadzić, aby mogły tam rosnąć stale. 

Czytaj też: Niezwykle skuteczny i mało znany domowy sposób na mszyce. Wystarczy kilka kropel tego olejku

Ciekawostki o mikołajkach

Mikołajek to roślina niezwykle ciekawa, a podziwiać je możemy nie tylko w ogrodach i na plażach. Jest obecny w kulturze i sztuce, a także regionalnej symbolice. Ich oryginalne kwiaty można zobaczyć m.in. na haftach kaszubskich (szkoły puckiej). Wyszywany jest tam mikołajek nadmorski. W dodatku motyw tego efektownego kwiatka wykorzystano w niektórych herbach miejscowości znajdujących się nad morzem, np. Dziwnowa.

O mikołajku wspominają także niektórzy wielcy pisarze, np. William Shakespear w swoim dziele “Wesołe kumoszki z Windsoru”. Mikołajek niegdyś był bardzo ceniony także w ziołolecznictwie, bo pomagał na wiele schorzeń. Kiedyś wykorzystywano go także w kuchni, gdzie często przygotowywano dania szczególnie z jego korzeni. 

Czytaj też: Te rośliny pnące świetnie poradzą sobie na balkonie. Zachwycą ciebie i sąsiadów pięknymi kwiatami

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSadzonki pomidorów online – jak wybrać najlepsze rośliny, by uprawiać pomidory na balkonie, w ogródku i szklarni
Następny artykułУкраїнські пілоти за штурвалом F-16 не залишать окупантам шансу в небі – Зеленський