Zaćma to wrodzone lub degeneracyjne schorzenie oczu, które jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Choroba ta powoduje zmętnienie naturalnej soczewki oka, przez co promienie świetlne nie mogą prawidłowo docierać do siatkówki. Stan ten prowadzi do pogorszenia widzenia, zamazywania obrazu i utrudnia wyraźne postrzeganie otoczenia. Z zaćmą zmaga się na świecie kilkadziesiąt milionów osób. Według badań niemal każda osoba powyżej 70. roku życia w jakimś stopniu cierpi na zaćmę. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
Objawy i leczenie zaćmy
Zaćma, zwana także kataraktą, może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Najpopularniejszą odmianą tego schorzenia jest zaćma starcza. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się ona na skutek naturalnych procesów starzenia się organizmu. Wśród najczęstszych objawów zaćmy można wymienić pogorszenie ostrości wzroku, rozmycie obrazu, trudności w widzeniu w słabym świetle oraz pojawianie się odblasków. Jak wygląda operacja zaćmy?
Ze względu na trwałe zmętnienie soczewki, jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest usunięcie zmienionej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, mamy możliwość wyboru różnych rodzajów soczewek, takich jak soczewki z filtrem światła niebieskiego, soczewki toryczne lub soczewki multifokalne. Chociaż sam zabieg trwa tylko od 15 do 20 minut, przygotowanie do operacji oraz wszelkie procedury pooperacyjne mogą zająć do 2 godzin.
Okres rekonwalescencji – na co powinniśmy uważać?
W okresie pooperacyjnym, który trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy, istnieje kilka zaleceń, których należy bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim pacjent musi pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty, aby mieć pewność, że wszystko goi się prawidłowo. Ponadto w okresie rekonwalescencji należy prowadzić oszczędny tryb życia – unikać większego wysiłku fizycznego, schylania się, podnoszenia ciężkich rzeczy oraz zaciskania powiek, szczególnie podczas kaszlu, kichania lub ziewania. Przez pierwsze kilka tygodni pacjent powinien zrezygnować także z jazdy motocyklem, rowerem oraz unikać gorących kąpieli oraz korzystania z sauny. Pamiętajmy także, aby dbać o higienę oczu i rąk i nie nadwyrężać oczu wielogodzinnym siedzeniem przed ekranem.
Po przejściu rekonwalescencji możemy w pełni wrócić do naszego poprzedniego trybu życia i raz na zawsze zapomnieć o zaćmie. Pamiętajmy, że regularne badania wzroku oraz wczesne wykrywanie i leczenie zaćmy są kluczowe dla utrzymania zdrowego wzroku. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłocznie skonsultuj się z okulistą.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli zastanawiamy się, gdzie skutecznie leczyć zaćmę, odpowiedź jest prosta – u renomowanego specjalisty. Oczy to wyjątkowo wrażliwy narząd, dlatego powinniśmy korzystać z usług klinik, które spełniają najwyższe standardy. Podobnie jak w przypadku innych gałęzi medycyny – także w tym przypadku – najwięcej dobrych lekarzy znajdziemy w metropoliach, takich jak Kraków czy Warszawa. Skupmy się jednak na południu Polski.
Leczenie zaćmy w Krakowie oferowane jest przez wiele klinik na terenie miasta. Placówką godną polecenia jest Krakowskie Centrum Okulistyki OPTICA, która od lat zajmuje się leczeniem schorzeń tego typu. W klinice tej pracują renomowani specjaliści, którzy do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, dzięki czemu możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z efektów. Pamiętajmy, że inwestycja w zdrowy wzrok przyczynia się do poprawy naszego codziennego komfortu i bezpieczeństwa. Zabieg leczenia zaćmy jest szybki i bezbolesny, a jego efekty są trwałe. To doskonałe rozwiązanie dla osób w każdym wieku.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS