Dzięki wprowadzeniu mechanizmów CMS w korporacji, również członkowie władz spółki unikają zarzutu braku należytej staranności na wypadek wystąpienia nieprawidłowości.
Wykrycie zaś osób odpowiedzialnych za przygotowanie do popełnienia czynu zabronionego, usiłowanie lub też samo ich popełnienie pozwala na pociągnięcie do odpowiedzialności służbowej, usunięcie z korporacji oraz dokonanie zawiadomienia o usiłowanym lub popełnionym przestępstwie, co może przyczynić się do ograniczenia strat wizerunkowych.
Nawet jeśli procedura compliance nie doprowadzi do wykrycia przestępstwa, to dane zgromadzone w ramach jej procedury mogą stanowić podstawową wiedzę dla obrońcy w procesie karnym, zwłaszcza na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie dostęp do akt sprawy jest znacznie utrudniony. Dzięki temu obrońcy mogą przygotować taktykę procesową, pozwalającą na skuteczne zwalczanie dowodów przedstawianych przez oskarżyciela publicznego. Dokumenty i dane zbierane w ramach risk management’u mogą posłużyć jako dowód obrony w sprawie. Poprzez wykazanie należytej staranności sama korporacja może odbudować zaufanie kontrahentów oraz zmniejszyć starty wizerunkowe, które niewątpliwie niesie za sobą medialny proces związany z wykryciem przestępstwa gospodarczego.
Powyższe, to tylko niektóre z korzyści jakie wiążą się z wdrożeniem procedury CMS. Opracowanie właściwej procedury nie jest jednak proste i wymaga szczegółowej analizy nie tylko wewnętrznej przedsiębiorstwa, ale również ryzyk zewnętrznych – prawnych, finansowych, w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS