A A+ A++

Wzrost osób chorych na boreliozę oraz na inne choroby odkleszczowe jest mocno niepokojący, zwłaszcza że kleszcze atakują już nie tylko w lasach, ale coraz częściej przynieść można go ze spaceru w parku, a nawet z okolicznego placu zabaw!

Warto pamiętać, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale i zwierzęta, jeśli więc wrócicie z codziennego spaceru ze swoim kotem, czy psem, koniecznie sprawdźcie, czy nie przynieśliście do domu kogoś jeszcze… To bardzo istotne, bo kleszcz to ogromne zagrożenie dla każdego domownika, począwszy od człowieka, na czworonogach kończąc!

Miejsca, w których szczególnie trzeba uważać

Jeszcze do niedawna sądzono, że kleszcze żyją głównie w lesie. A wiadomo, że Las Karolewski to miejsce fantastyczne na relaks dla całych rodzin, także tych ze zwierzakami. Okazuje się jednak, że tereny leśne to nie jedyne, a nawet nie główne siedliska kleszczy. Dziś właściwie wszędzie narażeni jesteśmy na kontakt z tymi pajęczakami, począwszy od lasów, poprzez parki, na zalesionych placach zabaw, czy kąpieliskach miejskich kończąc!

Planując spacer z psem, szczególnie długi, musicie się do niego odpowiednio przygotować. Nie straszne będą wam wówczas spacery po Parku Słowackiego, czy po innych urokliwych miejscach w mieście. Przekonacie się, że wypady ze zwierzakiem i rozmaite aktywności, przy odpowiednim zabezpieczeniu staną się o wiele łatwiejsze.

Konsekwencje ugryzienia kleszcza oraz jak im zapobiegać

Choć z wysypem kleszczy mamy do czynienia przeważnie na wiosnę, warto wiedzieć, iż pajęczaki te są aktywne już przy 7 stopniach Celsjusza, dlatego przy obecnych temperaturach należy strzec się ich przez większość dni w roku. Ugryzienie kleszcza powodować może liczne problemy zdrowotne nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Podobnie jak ludzie, zwierzęta zachorować mogą np. na boreliozę. Dlatego też konieczne jest, by zapewnić im skuteczną ochronę. A jest to możliwe w stu procentach. Na rynku dostępne są rozmaite środki, dzięki którym ustrzec można pupila przed ugryzieniem. Są to między innymi obroże (w tym ceniona pośród właścicieli psów obroża Foresto), spraye, płynne środki, etc. O ile w przypadku płynnych środków aplikacja może być dość uciążliwa (przede wszystkim przy zwierzętach o gęstej sierści) oraz wymaga powtórzenia często jeszcze w trakcie spaceru, o tyle stosowanie obroży jest wygodne i skuteczne przez cały czas.

Niezależnie od tego, który rodzaj ochrony wybierzecie dla swojego czworonoga, ważne, by nie wychodzić na spacer bez odpowiedniego przygotowania. Tylko wówczas bez najmniejszej troski będziecie mogli zapuścić się na Strzelnicę, czy na Lewityn.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Tomyśl: bezpłatna komunikacja nie zwiększy zasięgu
Następny artykułDzieci powiedzą co wiedzą ! Dziś o dziadku i babci