Data dodania: 2019-11-12 (15:08) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia, spokojny w Polsce ze względu na obchody Święta Niepodległości, był czasem pojawiania się wielu ciekawych informacji z rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca rozpoczęły tydzień od delikatnych zniżek, do czego przyczyniły się m.in. informacje z Arabii Saudyjskiej.
Wczoraj agencja Reuters podała, że saudyjska produkcja ropy naftowej w październiku wzrosła do 10,3 mln baryłek dziennie. Informacja ta ma negatywny wydźwięk, ale niezbyt duży, ponieważ wydobycie to, nawet po zwyżce, pozostaje w zakresie limitów ustalonych w ramach porozumienia naftowego OPEC.
Dotychczas, Arabia Saudyjska produkowała mniej ropy naftowej niż mogła, aby wspierać ceny ropy naftowej i nie doprowadzać do zbyt dużej zniżki cen. Niemniej, w minionym miesiącu pojawiła się konieczność zwiększenia produkcji i uzupełnienia zapasów ropy naftowej w tym kraju po wrześniowych atakach dronowych na kluczowe saudyjskie instalacje. We wrześniu produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła o 660 tys. baryłek dziennie w porównaniu z sierpniem i znalazła się na poziomie 9,13 mln baryłek dziennie.
Tymczasem już dzisiaj rano ceny ropy naftowej powróciły do wzrostów. Notowania ropy Brent oscylują w okolicach 62,00-62,50 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 57 USD za baryłkę. Pozytywnie na ceny ropy wpływają kolejne zapewnienia krajów członkowskich OPEC o tym, że kartel najprawdopodobniej przedłuży obowiązywanie porozumienia naftowego, a więc nadal będzie stał na straży cen ropy na globalnym rynku.
CUKIER
Zbiory trzciny cukrowej w Brazylii zakończone wcześniej niż zazwyczaj.
W ostatnich tygodniach na rynku cukru panuje względna równowaga sił popytu i podaży. Ostatnie sesje pokazują jednak przewagę kupujących, a notowania cukru w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 12,50 centów za funt.
Na początku bieżącego tygodnia w Brazylii pojawiły się informacje o rychłym zakończeniu zbiorów trzciny cukrowej w centralnej i południowej części kraju. Ze względu na mniejszą niż zazwyczaj ilość opadów, zbiory w tym roku przebiegały wyjątkowo szybko, a niektóre cukrownie zaczęły już ogłaszać zakończenie sezonu. W drugiej połowie października br. przerobionych zostało 32,6 mln ton trzciny cukrowej, czyli o 30% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Produkcja cukru wyniosła 1,51 mln ton, czyli o 57% więcej rdr, natomiast produkcja etanolu znalazła się na poziomie 2,04 mld litrów, czyli o 45% więcej rdr.
Zwiększone tempo zbiorów trzciny cukrowej i podwyższona produkcja cukru obecnie zwiększają podaż surowca, jednak budzą obawy o dostateczną wielkość zapasów surowca w okresie pomiędzy zbiorami (a więc w miesiącach grudzień-marzec). Sytuacja ta może więc wspierać kupujących na rynku cukru w kolejnych miesiącach.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS