1 lipca 2023 roku w Toruniu zacznie obowiązywać nowa stawka za gospodarowanie odpadami. O tym, co się zmieni mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 czerwca 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, Prezydent Torunia Michał Zaleski. W spotkaniu wzięli udział także Joanna Pepłowska – kierownik Referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych w Urzędzie Miasta Torunia oraz prezes MPO Krzysztof Kowalski.
– Przypomnę, że między 15 listopada 2022 roku a 30 marca 2023 roku przeżywaliśmy kwestię związaną ze zmianą zasad zagospodarowania odpadów komunalnych z Miasta Torunia i sąsiednich gmin w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. 30 marca 2023 roku Radia Miasta Torunia zgodziła się na nową treść porozumienia w tym zakresie i związane z tym także zwiększenie kosztów. Dla orientacji powiem, iż to zwiększenie tegoroczne kosztów termicznego przekształcania komunalnych to jest około 7 mln złotych, a środki finansowe na gospodarkę odpadami komunalnymi mogą pochodzić, co do zasady, z opłat jakie wnoszą mieszkańcy za transport i zagospodarowanie odpadów – mówił prezydent Zaleski.
Toruńscy radni 20 kwietnia 2023 roku przyjęli stosowne uchwały dotyczące zmian opłat za gospodarowanie odpadami. Określono w nich, że mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych, jak i zabudowy wielorodzinnej od 1 lipca 2023 roku zapłacą 20 złotych od osoby.
– Ta zmiana opłat w zabudowie jednorodzinnej to podwyższenie stawki z dotychczasowych 15 złotych na osobę do 20 złotych. W zabudowie wielorodzinnej z 14 złotych także do 20 złotych. W przypadku rodzin wielodzietnych, to zwiększenie opłat z 60 do 80 złotych. Jest to konieczne w związku z wyższymi kosztami termicznego przekształcania odpadów komunalnych, a tak precyzyjnie mówiąc w związku z doliczeniem do tego zakresu zadań także kosztów przygotowania odpadów i ich transportu. Zdecydowaliśmy się na ujednolicenie opłat za gospodarowanie odpadami, bo po kilkuletniej obserwacji doszliśmy do wniosku, że nie ma potrzeby kontynuowania tego systemu rozróżnienia. Jest to spowodowane tym, że koszty zagospodarowania, obsługi i edukacji w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej są bardzo zbliżone. Potwierdzam też, że nadal w Toruniu będziemy rozliczali opłaty za gospodarkę odpadami licząc od ilości mieszkanek i mieszkańców. Metoda ta sprawdza się u nas od wielu lat – wyjaśniał prezydent.
Zmiana stawek opłat nie oznacza konieczności składania nowej deklaracji. W przypadku, gdy zmiana wysokości opłaty wynika z decyzji Rady Miasta Torunia, właściciele nieruchomości otrzymują nowe indywidualne wyliczenie w postaci zawiadomienia. Urząd Miasta przygotowuje zawiadomienie tak, aby dotarło ono przed pierwszym terminem płatności związanym ze zmienioną opłatą, czyli 31 lipca 2023 r.
Równocześnie ze zmianą opłat od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać nowy wzór formularza deklaracji o wysokości opłaty. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości powinien zastosować ten wzór, jeżeli zamierza dokonać zmiany wysokości opłaty na lipiec 2023 i kolejne miesiące. Deklaracje tradycyjnie dostępne są do pobrania w serwisie: odpady.torun.pl w zakładce DEKLARACJE.
O tym, na jakie ulgi mogą liczyć mieszkańcy mówiła Joanna Pepłowska, kierownik Referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych w Urzędzie Miasta Torunia:
– Dla rodzin wielodzietnych opłata wynosi 80 złotych. Wcześniej było to 60 złotych, teraz jest to 80 złotych i stawka ta stanowi czterokrotność opłaty podstawowej, czyli tyle ile byśmy zapłacili za cztery osoby. Każda kolejna osoba już nie ponosi żadnej dodatkowej opłaty. Natomiast, jeśli chodzi o dodatkową ulgę to jest to ulga w zabudowie jednorodzinnej za prowadzenie kompostownika. Wynosi ona 2 złote od osoby, czyli 10 procent wysokości opłaty podstawowej.
Warto dodać, że nie występują już stawki za zbieranie odpadów w sposób nieselektywny, które mieli do wyboru właściciele nieruchomości. W zamian określono tzw. podwyższone stawki opłaty, które zostaną nałożone, gdy kontrole kilkakrotnie wykażą brak selektywnej zbiórki odpadów. W takiej sytuacji opłata będzie wynosić dwukrotność stawki podstawowej, czyli 40 złotych.
Do selektywnego zbierania odpadów zachęcał prezes toruńskiego MPO Krzysztof Kowalski:
– Jest to obowiązkowy element zbiórki odpadów w gminach. Przyjmujemy odpady selektywnie zbierane z Gminy Miasta Toruń w wysokości 12 tysięcy ton rocznie, w całość plus gminy ościenne jest to 21 tysięcy ton PMTSu. Z kolei bioodpadów z Gminy Miasta Toruń przyjmujemy 8 tysięcy ton, a w całości zakład przerabia 16 tysięcy ton. Jest to zbyt mała ilość, dlatego apelujemy do mieszkańców o selektywną zbiórkę. Staramy się w tym zakresie edukować, zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież. Mamy na terenie ZUOKu Centrum Edukacji Ekologicznej ECOKID działające od 2015 roku, które edukuje, prowadzi zajęcia z młodzieżą szkolną oraz dziećmi przedszkolnymi. Segregujmy odpady, dbajmy o środowisko i o nasze piękne miasto.
Wszystkie informacje dot. Gospodarowania odpadami w GMT znajdują się na stronie odpady.torun.pl.
fot. Agnieszka Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS