Data dodania: 2019-10-18 (12:02) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj strona popytowa na rynku ropy naftowej pokazała siłę, odbijając się w górę i w dużej mierze odreagowując zniżki z wcześniejszych dni tygodnia. Ruch ten jednak nie był istotnie powiązany z rynkowymi fundamentami – te wciąż pokazują sporą niepewność na globalnym rynku tego surowca.
Wczorajsze dane, pokazujące znaczący wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu (o 9,3 mln baryłek) nie wpłynęły negatywnie na ceny, ponieważ taki odczyt był oczekiwany po środowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw. Ponadto, Departament Energii poinformował o dużym spadku zapasów benzyny i destylatów w tym samym czasie, co zagłuszyło pesymistyczny wydźwięk samego wzrostu zapasów.
Tymczasem dzisiaj dalsze zwyżki cen ropy zostały zablokowane przez wyjątkowo słaby odczyt dynamiki PKB w Chinach w III kw. – znalazł się on na poziomie 6% i był najniższy od prawie trzech dekad. Informacje te pokazują, że konflikt handlowy USA i Chin wyraźnie wpłynął na sytuację gospodarczą w Chinach, a inwestorzy na rynku ropy naftowej zwracają na takie dane uwagę, ponieważ globalny popyt na ropę jest ściśle powiązany ze światowym wzrostem gospodarczym.
Wczoraj Reuters przedstawił także interesujące informacje na temat nadchodzącego IPO spółki Saudi Aramco. Według źródeł agencji, Saudyjczycy mają zamiar przełożyć emisję spółki na później, a najpierw poczekać na wyniki za III kwartał. Silne wyniki, zwłascza w kontekście ataków na saudyjskie instalacje z 14 września, mogłyby pozwolić na uzyskanie korzystnej wyceny spółki w czasie IPO. Tymczasem na razie upubliczenienie Saudi Aramco na zakładanych dotychczas warunkach byłoby trudne także w kontekście niskich cen ropy naftowej na światowym rynku.
MIEDŹ
Cena miedzi stabilna pośród rozczarowujących danych z Chin.
W bieżącym tygodniu na rynku miedzi dominują sprzedający. Niemniej, ruch spadkowy można traktować w zasadzie jako odreagowanie ubiegłotygodniowych wzrostów, a w szerszym konkteście nadal mówimy na rynku miedzi o konsolidacji. Obecnie notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych poruszają się nieco poniżej 2,60 USD za funt.
Dzisiaj rano jednym z najważniejszych tematów na rynkach surowców, w tym miedzi, jest rozczarowujący odczyt PKB w Chinach za III kwartał. Wyniósł on zaledwie 6% rdr, co jest wprawdzie wynikiem imponującym w porównaniu z gospodarkami Zachodu, jednak dla Chin jest to najniższy odczyt od 27,5 roku. Jest to również odczyt gorszy od oczekiwań, które były niewygórowane i zakładały 6,1% rdr.
Z jednej strony, słabe dane makro z Chin negatywnie wpływają na ceny miedzi, ponieważ odzwierciedlają one spowolnienie wzrostu gospodarczego w tym kraju, które z pewnością będzie przekładało się na popyt na miedź. Niemniej, z drugiej strony, rozczarowujący odczyt na nowo wywołał spekulacje na temat możliwych działań stymulujących gospodarkę ze strony chińskich władz – a to z kolei hamuje zniżkę notowań miedzi.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS