Data dodania: 2019-10-04 (11:20) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak dotychczas upływał pod znakiem wyraźnych przecen. Notowania ropy WTI wczoraj sięgnęły nawet okolic 51 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zbliżyła się do 56 USD za baryłkę – w obu przypadkach, były to ceny bliskie tegorocznych minimów. Już wczoraj notowania ropy naftowej odbiły w górę i dzisiaj rano kontynuują wzrosty.
Po dotarciu notowań ropy naftowej do okolic najniższych poziomów w tym roku, cena tego surowca ma potencjał do odbicia w górę, chociażby z technicznego punktu widzenia. Tymczasem fundamenty tego rynku nadal są chwiejne – duże obawy budzą przede wszystkim perspektywy popytu na ropę naftową na świecie w obliczu pogarszających się danych makro w Stanach Zjednoczonych oraz kontynuacji konfliktu handlowego USA i Chin. W tej ostatniej kwestii, szczególnie istotny będzie przyszły tydzień, ponieważ rozpocznie się nowa tura negocjacji handlowych pomiędzy tymi globalnymi potęgami. Warto jednak wspomnieć o tym, że szanse na trwałe porozumienie na razie są niewielkie.
Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji były także słowa ministra energii Arabii Saudyjskiej, Abdulaziza bin Salmana, o przywróceniu w całości saudyjskiego wydobycia ropy naftowej do poziomów sprzed ataków dronowych z 14 września. Tym samym, Arabia Saudyjska ponownie produkuje ponad 5% globalnej podaży ropy naftowej.
Tymczasem dzisiaj o bilansie całej sesji mogą zadecydować późniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, a także informacje o ilości funkcjonujących wiertni w USA. Niemniej, po serii spadków, zakończenie dzisiejszej sesji na plusie jest bazowym scenariuszem.
KUKURYDZA
Stabilizacja notowań kukurydzy w USA.
Po dynamicznej zwyżce notowań kukurydzy w poniedziałek, kolejne dni przynoszą stabilizację notowań tego zboża w okolicach wypracowanych na początku tygodnia zwyżek. Obecnie notowania kukurydzy w USA poruszają się w okolicach 3,86 USD za buszel.
Poniedziałkowe wzrosty wynikały z informacji zawartych w raporcie Departamentu Rolnictwa USA, pokazującym mniejsze od oczekiwań zapasy kukurydzy w USA (2,114 mld buszli wobec spodziewanych 2,428 mld buszli). Do dalszych zwyżek cen kukurydzy potrzebne są jednak nowe impulsy.
Takim impulsem nie był wczorajszy raport dotyczący eksportu zbóż z USA, w którym eksport kukurydzy znalazł się na poziomie 565,1 tys. ton, mieszczącym się w przedziale oczekiwań. Z kolei w przyszłym tygodniu opublikowany zostanie raport zawierający m.in. prognozy plonów kukurydzy. Niemniej, oczekiwane są raczej spore plony tego zboża w USA, więc inwestorzy podchodzą do tego rynku z ostrożnym optymizmem.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS