A A+ A++
Reklama

Lodowa Arena – najnowszy sportowy nabytek miasta Legionowo – jest najnowocześniejszym obiektem tego typu na Mazowszu. Generalny wykonawca, firma Moris Polska zdradziła kilka szczegółów związanych z realizacją tej inwestycji.

Reklama

W ramach kontraktu z KZB Legionowo na dotychczasowym otwartym lodowisku miejskim miało powstać zadaszenie obiektu, ale także m.in. płyta żelbetowa z instalacją chłodniczą, oświetlenie, ławki czy tablice informacyjne. W planach pojawiły się także elementy małej architektury, jak również pomieszczenia niezbędne dla funkcjonowania obiektu. Ważnym elementem projektu były także miejsca parkingowe – w tym dla osób niepełnosprawnych. Miała też być dostarczona sama rolba, czyli maszyna wyrównująca lód. Warunki kontraktu miały wnieść do Legionowa obiekt praktycznie rzecz biorąc zupełnie nowy – czytamy w informacji przesłanej przez wykonawcę.

Inwestycję zrealizowano na działce o powierzchni 4 tys. mkw. Powierzchnia zabudowy wyniosła 1453 mkw., zaś kubatura 14,2 tys. metrów sześciennych. Pod względem architektonicznym inwestycja wpisuje się w stylistykę istniejącej w pobliżu Hali Sportowo-Widowiskowej „Arena Legionowo”. Lodowa Arena jest więc kontynuacją i uzupełnieniem funkcji istniejącego kompleksu sportowego, zlokalizowanego na tej samej działce. Cały budynek i jego otoczenie są zaprojektowane tak, aby w żadnym miejscu nie występowały jakiekolwiek bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest całoroczny – w miesiącach ciepłych będą tam funkcjonowały boiska do dyscyplin zespołowych.

– Termin realizacji był bardzo ambitny i napięty, ponieważ tylko pięciomiesięczny przy relatywnie dużej skali zadań kontraktowych. Aż dwukrotnie zderzyliśmy się z czynnikami nieoczekiwanymi. Najpierw grunt w pewnym miejscu na budowie rozminął się z badaniami geologicznymi i napotkaliśmy w ziemi odpady po sąsiedniej budowie, które budowniczy zakopał zamiast je wywieźć. Traciliśmy więc cenny czas na posprzątanie po wykonawcy sąsiedniego obiektu. Później warunki atmosferyczne uniemożliwiały przygotowywanie na budowie pokrycia dachowego blachą na rąbek stojący, a taka była przewidziana. Kwestię tę zorganizowaliśmy zatem inaczej i z pomocą partnera z Niemiec. Prefabrykaty z tej blachy przyjeżdżały na budowę wprost z RFN a specjalnie sprowadzona z tego kraju maszyna gięła je w odpowiednie profile. Dziś efekt tego jest bardzo estetyczny – relacjonuje dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Daniel Kwiatkowski.

Nowoczesny agregat do produkcji lodu

W stosunku do pierwotnego projektu bazowego nastąpiła bardzo korzystna zamiana agregatu mrożącego płytę lodowiska. W toku budowy zrezygnowano z agregatu wprawdzie nowoczesnego, ale niekorzystnie oddziałującego na środowisko. W jego miejsce zastosowano agregat, który śmiało można nazwać najnowocześniejszym na świecie, także pod względem ekologicznym. Już choćby z tego powodu śmiało można stwierdzić, że legionowski obiekt w kategorii lodowisk otwartych należy do najnowocześniejszych na Mazowszu.

/red./

Może zainteresuje Cię także…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdwiedzili naszą redakcję i złożyli życzenia Babciom i Dziadkom
Następny artykułTragiczne zakończenie poszukiwań turysty w Tatrach.