A A+ A++

Krzyż stanowi jeden z najpopularniejszych symboli funkcjonujących w kulturze. Na przestrzeni wieków różne jego rodzaje były wykorzystywane przez liczne religie – wszystkie z nich kryły w sobie bogatą symbolikę. W tym artykule prezentujemy znaczenie krzyża w odmiennych religiach, a następnie omawiamy krzyż w symbolice chrześcijańskiej.

Krzyż w religiach – jakie kryje znaczenie?

Krzyż znany jest w licznych religiach oraz kulturach. Symbol ten wykorzystywany był od dawna, o czym świadczą m.in. figurki zwierząt pochodzące z młodszego paleolitu, wykonane z kości słoniowej, na których występują zwielokrotnione znaki krzyża ukośnego.

Można wyróżnić wiele rodzajów krzyży. Ten w kształcie litery T z pętlą u góry, zwany krzyżem anch, popularny był w starożytnym Egipcie i oznaczał życie. Z kolei w innych miejscach symbolizował on Dionizosa – boga z greckiej mitologii – oraz tyryjskiego boga Dumuzi, babilońskiego Bela czy nordyckiego Odyna. Wśród innych ludów, takich jak indoeuropejskie ludy Indii i Persji w starożytności, stanowił on symbol ognia. Do celów religijnych krzyż wykorzystywany był również przez buddystów w Chinach. Co ciekawe, jeszcze przed rozpoczęciem ery chrześcijańskiej znakiem tym posługiwali się Słowianie, Celtowie oraz germańskie ludy.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wśród Słowian – oprócz prostej formy równoramiennego krzyża – stosowano także krzyż w formie sześcio- czy nawet ośmioramiennej. Nierzadko był on wpisywany okrąg, tworząc tak zwany krzyż słoneczny. Prawdopodobnie krzyż był znakiem związanym z przyrodą, a przede wszystkim życiem, słońcem oraz ogniem, symbolizując równowagę wszechświata.

Krzyż w symbolice chrześcijańskiej

Krzyż w religii chrześcijańskiej posiada bogate znaczenie – wśród wielu wezwań chrześcijańskich wykorzystuje się krzyż z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, to znaczy krucyfiks. Co interesujące, taką formę podobizny rozpowszechniono jednak dopiero w średniowieczu.

Krucyfiks przypomina wiernym o śmierci i zmartwychwstaniu Zbawiciela. To wspomnienie o ofierze złożonej przez Stwórcę, aby ludzkość mogła dostąpić zbawienia. Odkryj starannie wykonane krzyże: https://www.holyart.pl/artykuly-religijne/krucyfiksy/krucyfiksy-krzyze-metal.

Świadectwo poświęcenia

Warto pamiętać, że krzyż w symbolice chrześcijańskiej stanowi świadectwo poświęcenia. Bóg posłał swojego jedynego Syna, żeby zgładził on wszystkie grzech świata – Jezus wypełnił wolę Ojca i został ukrzyżowany, pragnąc uwolnić ludzi od cierpień i umiłować świat. Dobrowolna ofiara Zbawiciela pozwoliła na zbawienie ludzkości. Należy przy tym dodać, że cierpienie to nie stanowiło oznaki przegranej, a było prawdziwym triumfem – krucyfiks w świątyniach, prywatnych domach czy szyjach wiernych przypomina, jak ważne było to wydarzenie.

Co więcej, krzyż przypomina o tym, że droga chrześcijaństwa wiąże się z poświęceniem. Podobnie jak Chrystus, wierni muszą niekiedy poświęcić swój czas czy dobytek w celu służenia rodzinie i miłowania bliźnich.

Symbol odkupienia

Baranek Boży, który zgładził grzechy świata i odkupił ludzkie grzechy – bez uprzedniego ukrzyżowania Jezusa niemożliwe byłoby jego zmartwychwstanie, co stanowi podstawę wiary chrześcijan. Krzyż przypomina o cierpieniu, jakie musiał przeżyć Chrystus, aby możliwe było nastąpienie Zmartwychwstania. Dzięki temu symbolowi można docenić teologię odkupienia i lepiej zrozumieć wiarę.

Symbol nieograniczonej miłości

Chrystus poświęcił się za ludzkie grzechy – krucyfiks w symbolice chrześcijańskiej przypomina wiernym, że Jezus otaczał miłością każdego. To właśnie w imię tej miłości Zbawiciel przemienił znak tortur w symbol zbawienia ludzkości. Kiedy patrzymy na krzyż, warto widzieć w nim coś więcej niż znak cierpienia – to symbol wielkiej, nieograniczonej miłości Chrystusa do ludzi.

Wyraz pełni zaangażowania

Nie ulega wątpliwości, że katolicka tradycja przepełniona jest zaangażowaniem. Podczas gdy Zbawiciel oddał życie za ludzkie grzechy, zakonnicy ślubują na całe życie – i w ten sposób poświęcają się służbie Kościołowi. Z tego względu krucyfiks kryje w sobie symbol oddania Bogu.

Krucyfiks w domu – dlaczego warto go posiadać?

Krzyż w domu oferuje wiernym wsparcie w kontemplacji nad życiem Zbawiciela i jego poświęceniem. Wizerunek Chrystusa oferuje wsparcie w niełatwym czasie, a także zachęca do pogłębiania swego duchowego życia. Będzie on przypominał domownikom o zwycięstwie Jezusa nad grzechem, śmiercią i złem – zdecydowanie warto posiadać go w domu.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułYoung Leosia prezentuje nagranie “Jeden dzień”
Następny artykułZderzenie osobówek w Piotrkowie