Premier Morawiecki poinformował w poniedziałek, że rząd przedłużył zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023 r., która została wprowadzona jako jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej.
Zgodnie z obecnymi przepisami zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do 30 czerwca. Premier podał na swoim koncie na Facebooku, że zdecydowano się na jej wydłużenie do końca 2023 roku.
“Jak zapowiadałem jakiś czas temu – zerowa stawka podatku VAT, wprowadzona przez rząd Prawo i Sprawiedliwość 1 lutego 2022, zostaje z nami na dłużej! Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie.
Paliwa, energia, żywność – wszystkie te kluczowe kategorie produktów zostały objęte naszymi tarczami, które chronią Polaków przed wzrostami cen” – napisał Morawiecki.
Świetna wiadomość na początek wakacji!
⚠️Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023⚠️
0️⃣%🍞…Posted by Mateusz Morawiecki on Monday, June 26, 2023
Na początku tego roku (gdy zerowy VAT na żywność został przedłużony po raz pierwszy) ekonomiści Credit Agricole ocenili, że tarcza antyinflacyjna w długim okresie sprawi, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce będą wyższe niż w scenariuszu, gdyby nie została ona wprowadzona.
Udostępniamy plik z porównaniem urlopu rodzicielskiego dla taty oraz urlopu ojcowskiego. Sprawdź jakie uprawnienia przysługują ojcu po narodzinach dziecka.<BR>Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 15 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Jak podano w listopadzie ubiegłego roku w ocenie skutków regulacji, utrzymanie zerowego VAT-u na żywność do 30 czerwca 2023 r. skutkować miało ubytkiem
dochodów budżetu w wysokości 8,7 mld zł w skali pełnego roku.
Czy 10% ma znaczenie? Czyli o inflacyjnej propagandzie słów kilka
W polityczno-ekonomicznym światku od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat tego, kiedy inflacja CPI w Polsce spadnie poniżej 10%. Sądzę, że ta debata jest nie tylko bezcelowa, ale wręcz przede wszystkim szkodliwa dla życia gospodarczego kraju – pisze Krzysztof Kolany, główny ekonomista Bankier.pl.
Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm
13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to
element drugiej tarczy antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone
stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami
energii wygasły z końcem 2022 r., ale obowiązywanie zerowej stawki VAT
na żywność zostało wydłużone do czerwca 2023 r.
pap/bpl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS