A A+ A++

„Ożywienie potencjału turystycznego gminy Załuski poprzez poprawę walorów użytkowych parku podworskiego w Kroczewie” – pod tą oficjalną nazwą zadania, które trafiło do unijnej mapy dotacji, kryje się modernizacja 8-hektarowego terenu w mazowieckiej gminie Załuski.

Ten cenny pod względem kulturowym i przyrodniczym obszar od wielu lat pozostawał zaniedbany. Park podworski w Kroczewie powstał w drugiej połowie XIX wieku. Niegdyś wspaniały dwór, wraz z rozległym terenem był własnością rodziny Czarnowskich herbu Grabie. Właściciele utworzyli wokół zabudowań nizinny park krajobrazowy, wykorzystując niewielkie różnice terenu. Cennym uzupełnieniem były dwa stawy oraz łączący je stumetrowy kanał. Dwór i zabudowania gospodarcze w czasie wojny wysadzili Niemcy, a po wojnie park został ustawowo pozbawiony właścicieli, co powodowało jego powolną degradację. Przez pewien czas terenem dysponowało wojsko; w 2016 roku właścicielem nieruchomości została gmina Załuski. Od 1980 roku park jest w rejestrze zabytków.

W modernizacji terenu pomogły Fundusze Europejskie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 do gminy Załuski trafiło 939 tys. zł, czyli połowa środków niezbędnych dla przywrócenia parkowi dawnej świetności. Cały teren poddano rekultywacji, posadzono nowe drzewa i krzewy, powstały nowe alejki i ścieżki dla rowerzystów, pomosty i kaskady wodne. Wszystko zgodnie z archiwalną dokumentacją, by zachować unikalny charakter podworskiego parku. Od kilku miesięcy obiekt służy mieszkańcom Kroczewa, całej gminy Załuski oraz turystom. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim. Oświęcimskie Centrum Kultury nieczynne przez miesiąc z powodu remontu
Następny artykułGdzie najchętniej chcą się uczyć absolwenci podstawówek? Hitem klasa psychologiczno-społeczna w III LO