Stop rozlewaniu budowy
Jak zauważył Zygmunt Frankiewicz, dotychczas pokutowała opinia, że w Polsce można wszędzie wszystko zbudować. Dla przykładu, „wuzetkę” może dostać każdy, w dodatku na każdy kawałek gruntu. Z racji, że takie praktyki związane z rozlewaniem się zabudowy powinny zostać ograniczone, Senat zdecydował o dodaniu do ustawy art. 64c, zgodnie z którym decyzja o warunkach zabudowy będzie wygasać po upływie 2 lat od dnia, w którym stała się prawomocna. W sejmowym projekcie decyzja ta miała wygasać po 5 latach. W Senacie dodano jednak zapis, że na wniosek organ może przedłużyć obowiązywanie „wuzetki” o kolejne 2 lata, jeżeli warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o warunkach zabudowy są zgodne z planem ogólnym. Podkreślmy, że dotychczas “wuzetki” były wydawane bezterminowo.
– Nie negujemy, że warunki zabudowy są czasami koniecznością, dlatego pozostawiamy możliwość wydawania warunków zabudowy tam, gdzie plan ogólny na to pozwoli, czyli w miejscach uzupełnienia zabudowy – mówił Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
14 dni dla wójta
Senatorowie zdecydowali także, że w planie ogólnym określane będą strefy planistyczne, gminne standardy urbanistyczne, obszary uzupełnienia zabudowy, a będą mogły zostać określone obszary zabudowy śródmiejskiej. W sejmowym projekcie obszary uzupełnienia zabudowy nie były obligatoryjne.
Poza tym Senat zdecydował także o tym, że samorządy będą mogły w planie ogólnym wyznaczać obszary, w których będzie możliwość zlokalizowania przedsięwzięcia sektora rolnictwa związanego z hodowlą lub chowem zwierząt, mogącego znacząco oddziaływać na środowisko.
Wydłużony z 3 do 14 dni został także okres, gdy wójt, burmistrz albo prezyd … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS