A A+ A++

Tymbark. W miniony piątek (16 czerwca) w Tymbarku przebywali potomkowie rodów Myszkowskich i Turskich – Barbara Turska wraz z córkami i ich rodzinami, który przyjechali ze Szwajcarii, Australii i Francji.

Na trasie wizyty znalazły się miejsca związane z historią i przodkami rodu, takie jak: Kaplica Myszkowskich, grobowiec rodzinny na Cmentarzu parafialnym czy spacer w parku im. Zofii Turskiej.

Ponadto spotkali się z władzami samorządowymi, złożyli wizytę w Mleczarni oraz odwiedzili izbę pamięci w tymbarskiej bibliotece, w której znajdują się pamiątki związane z historią właścicieli dóbr tymbarskich. 

Podczas pobytu towarzyszyli gościom: Józef Banach z rodziną oraz Maria Wcisło-Wasilewska

Przed wybuchem II wojny światowej majątkiem Tymbark zarządzała Zofia Turska z d. Myszkowska. W czasie niemieckiej okupacji budynek nowego dworu stał się miejscem organizacji tajnego nauczania. W nim utworzono punkt sanitarny oraz miejsce pobytu dla przedstawicieli polskiej inteligencji, artystów, osób ukrywających się przed okupantem. Jeszcze w grudniu 1939 r. Zofia Turska wraz z zarządcą majątku, Marianem Pröklem, przystąpiła do organizacji konspiracyjnej ZWZ. W czasie wojny dziedziczka tymbarska udostępniła na poczet podziemia leśniczówki na terenie lasów należących do majątku Tymbark. 

Zofia Turska angażowała się w pomoc materialną ludności cywilnej. Przewodniczyła lokalnemu oddziałowi Rady Głównej Opiekuńczej, zajmując się organizacją pomocy dla najuboższych. Działała w organizacji „Tarcza”, „Uprawa”. 

Budynek nowego dworu w Tymbarku jest zlokalizowany przy czarnym szlaku PTTK, prowadzącym z Łopienia na Zęzów (695 m n.p.m.) i Stronie (664 m n.p.m.). Stanowi też jeden z punktów ścieżki edukacyjno-turystycznej w Tymbarku, nawiązującej do historii regionu w czasie II wojny światowej (oznakowanej biało-czerwonym kwadratem). Przy budynku Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku znajduje się tablica informacyjna z fotografiami na temat historii tymbarskiego dworu w czasie niemieckiej okupacji. 

W 2014 r. w Tymbarku otwarto park rekreacyjno-wypoczynkowy, któremu następnie nadano imię Zofii Turskiej. W czerwcu 2015 r. uroczyście upamiętniono dziedziczkę majątku Tymbark. W parku jej imienia odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą życie oraz zaangażowanie społeczne i działalność Zofii Turskiej.

(Opis pochodzi ze strony Szlaku AK na Ziemi Limanowskiej. Fot.: UG Tymbark, Biblioteka Publiczna w Tymbarku)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСША и Индия усилят оборонное сотрудничество на фоне роста влияния Китая
Następny artykułРоссияне запустили по Украине 13 ракет – сколько дошло до цели и что это была за цель